Uczelnie publiczne nie będą mogły pobierać opłat za drugi kierunek

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.06.2014, 07:12; Aktualizacja: 06.06.2014, 08:58
Zasady bezpłatnego studiowania na drugim kierunku

Zasady bezpłatnego studiowania na drugim kierunkuźródło: DGP

Przepisy dotyczące odpłatności za kolejny fakultet są niezgodne z konstytucją – stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Obecne regulacje tracą niestety moc dopiero 30 września 2015 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • ?(2014-06-06 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Art.31 ustep 3 Konstytucji:"Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy,gdy są konieczne w demokratycznym panstwie dla jego bezpieczenstwa lub porzadku publicznego,badz dlka ochrony srodowiska,zdrowia i moralnosci publicznej,albo wolnosci i praw innych osob.Ograniczenia te nie moga naruszac istoty wolnosci i praw".

    To ja sie pytam...jakim prawem w tym kraju studenci niestacjonarni placa za studia? Gdzie rownosc wobec prawa?

    Odpowiedz
  • ?(2014-06-06 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Przypominam,ze panstwo polskie nie limituje dostepu do bezplatnego szkolnictwa wyzszego,robi to Rektor.

    Odpowiedz
  • emka(2014-06-06 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy powinni płacić za studia. Polska jest ewenementem na tle innym państw - daje możliwość bezpłatnego studiowania i nie żąda za to nic - nawet lojalności - lekarz po zakończeniu studiowania może po prostu udać się za granicę...

    Odpowiedz
  • wskaz takie panstwa(2014-06-06 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    do emka- w ktorym to panstwie UE studia sa odplatne i maja limity miejsc? I pokaz mi choc jedno panstwo,ktore nie daje na to kredytu w calosci (czesne plus utrzymanie)?

    Czy na pewno wiesz o czym piszesz?

    Odpowiedz
  • fakty nie sa po twojej stronie(2014-06-06 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    osobiste przekonania to jedno,a fakty to drugie.

    Odpowiedz
  • Mec.(2014-06-06 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    Studia powinny być odpłatne i to jest chyba jasne dla każdego. Kształcimy w wielu zawodach zarówno niszowych, po których nie każdy może się odnaleźć (politologia czy niektóre inne humanistyczne - za pieniądze podatników realizujemy czyjeś hobby), ale i za studia płacimy lekarzom czy inżynierom, którzy od razu wyjeżdżają za granicę. Proponuję do dyplomu studiów dołączyć bilet na wyspy. Polacy są roszczeniowi: darmowe studia, darmowa komunikacja miejska, darmowa opieka zdrowotna, darmowe wszystko. Zero podatków i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. A i nakaz pracy koniecznie w wyuczonym zawodzie, dla każdego absolwenta. święto wolności nie miało sensu. nadal jesteśmy socjalistycznym państwem z imitacją kapitalizmu.

    Odpowiedz
  • proste(2014-06-08 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    do mec- za darmo można dostać w przyslowiowa pape.Za studia w kazdym cywilizowanym kraju sa darmowe dla kazdego,nie tylko dla jakichs wyimaginowanych przez uczelnie studentow "dziennych",albo placa za nie banki,a nie studenci.Potem kredyt taki sie splaca latami gdy sie duzo zarabia.

    Ja rozumiem,ze pewne grupy sa z racji swej pracy zainteresowane by studenci nabijali kieszenie wykladowcom,tylko to nie lezy w interesie studentow.Konflikt interesow nie zostal w Polsce rozwiazany.

    Gdyby to panstwo rzeczywiscie dzielilo sprawiedliwie,a nie ogeaniczalo dostep do pewnych dobr-edukacji,zdrowie etc to znajac Polakow i podatki szybko by sie znalazly.

    Panstwo niczego nie daje obywatelowi,obywatel odwzajemnia sie tym samym.

    Odpowiedz
  • ......(2014-06-08 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    za te darmowe placimy my wszyscy.Zawsze ktos placi,pytanie tylko kto i jak.,

    Odpowiedz
  • BEL(2014-06-09 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Do: wskaz takie państwa
    UK wszystkie studia są płatne, a dodatkowo progiem wstępu jest selekcja na podstawie wyników w nauce z poprzednich etapów edukacji.
    Wyjątkiem jest Szkocja,gdzie studia sa bezpłatne. Ale i tu są ogranczenia: bezpłatnie można studiować tylko do poziomu licencjatu, studia magisterskie sa już płatne. No i nie za darmo studiowć więcej niż jednego kierunku.
    W Polsce istnieją kierunki, gdzie studiować nawet bezpłatnie można z ledwo, ledwo zdana maturą. Zdarza się, że studiuja tam Polacy mieszkający w UK, spytani dlaczego, mówia wprost, że tam nie mieliby szansy dostać się na studia. Niestety taka sytuacja to prosta droga do obniżenia wartości dyplomow polskich uczelni, co już sie dzieje.

    Odpowiedz