MEN posiada mniej ankiet niż deklarowała to w środę minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Mówiła w Sejmie, że ma odpowiedzi z 95 procent szkół, a tymczasem jest 88 procent od dyrektorów i 85 od rad rodziców. Chodzi o ankiety dotyczące poziomu przygotowania szkoły do przyjęcia sześciolatków.

Największa, 95-procentowa frekwencja jest w województwie śląskim. Rzecznika MEN-u Joanna Dębek przyznaje, że inne województwa dosyłają odpowiedzi trochę wolniej. To ze względu na różne terminy ferii zimowych. Najwolniej ankiety dosyłają te regiony, gdzie przerwa odbywała się na samym końcu. W województwie mazowieckim swoje ankiety przysłało 79 procent dyrektorów i 70 procent rad rodziców.

Te sondaże są o tyle ważne, że po ich opublikowaniu mają być jeszcze zweryfikowane przez zewnętrznych wizytatorów. Chodzi o sprawdzenie, czy wyobrażenie dyrektorów i rad rodziców o stanie szkoły jest zgodne ze stanem faktycznym.

MEN liczy na to, że ankiety wizytatorów ze wszystkich szkół podstawowych w Polsce będą dostępne na stronie resortu najpóźniej za miesiąc.

Dotychczasowe wyniki ankiet wśród dyrektorów i rad rodziców wskazują, że 94 procent z nich określiło bazę dydaktyczną szkół jako dobrą lub bardzo dobrą, Prawie sto procent ankietowanych miało pozytywną opinię na temat przygotowania nauczycieli do uczenia sześcioletnich dzieci w pierwszej klasie. 0,72 procent rad rodziców uznało, że szkoły nie zapewniają dzieciom warunków bezpieczeństwa. Ponad 15 procent uważa, że świetlica szkolna nie sprzyja rozwojowi dziecka sześcioletniego.

Najniższy stopień zadowolenia ze szkoły swojego dziecka wskazało 0,03 procent rad rodziców. Najwyższy - 67,08 procent.