Najbliższe trzy tygodnie spędzą albo nad książkami albo w sali egzaminacyjnej. 368 tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych rozpoczyna dziś zdawanie Matury. O godzinie 9:00 zacznie się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Pierwszy test, obowiązkowy dla wszystkich maturzystów, potrwa 170 minut. Będzie się składać z kilkunastu pytań dotyczących załączonego tekstu. Maturzyści będą musieli też napisać tekst na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła terminarz Matury. Zwykle po języku polskim podstawowym, uczniowie rozwiązywali arkusz na poziomie rozszerzonym. Od tego roku CKE spróbowała tak rozbić egzaminy, żeby dwa bardzo popularne przedmioty nie musiały być zdawane tego samego dnia. I tak na przykład, pierwszego dnia Matury, o godzinie 14:00, egzaminy z wiedzy o tańcu napisze 104 abiturientów.

Najwięcej zdających podejdzie w tym roku do egzaminu podstawowego z matematyki. Będzie to prawie 407 tysięcy osób. Ta liczba bierze się stąd, że wielu uczniów poprawia swoje wyniki z poprzednich lat. Matematyka na poziomie podstawowym jest przedmiotem obowiązkowym. Uczniowie będą go pisać w środę rano.
Trzeci obowiązkowy przedmiot to język obcy. Tradycyjnie największą popularnością cieszy się język angielski. Na poziomie podstawowym zdaje go 89 procent maturzystów. Do poziomu rozszerzonego podejdzie 86 tysięcy abiturientów.

Drugim co do popularności jest język niemiecki. Podstawę zdaje prawie 45 tysięcy uczniów, a rozszerzenie - prawie 5,5 tysiąca. Rosyjski na obu poziomach będzie zdawało ponad 15 tysięcy osób, francuski - 3,5 tysiąca, hiszpański - 1800, a włoski - niecały tysiąc.

Znikoma część chce się sprawdzić ze znajomości łaciny. Poziom podstawowy zdawać będzie 115 osób, a rozszerzony - 90. Jeszcze mniej chętnych było na język kaszubski: podstawa - 25, a rozszerzenie - 8 osób.

Uczniowie mogą zdawać nawet do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybór uzależniają od wymagań uczelni, do których składają papiery. W tym roku najpopularniejsza jest geografia. Podstawę zdaje 48 tysięcy uczniów, a rozszerzenie 32,5 tysiąca. W przypadku biologii 30,5 tysiąca uczniów zmierzy się z biologią na poziomie podstawowym, a na rozszerzonym ponad 46 tysięcy.

Poziom podstawowy z chemii zdaje ponad 10 tysięcy, a rozszerzony prawie 37 tysięcy abiturientów. 19 tysięcy uczniów zmierzy się z fizyką podstawową, natomiast z rozszerzeniem ponad 15 tysięcy. Wiedzą historyczną - zarówno podstawową jak i rozszerzoną - sprawdzi po 10 tysięcy uczniów. Łatwiejsza wydaje się wiedza o społeczeństwie, skoro na poziomie podstawowym WOS zdawać będzie ponad 33 tysiące, a na rozszerzonym ponad 21 tysięcy.

Pozostałe przedmioty zdaje już dużo mniejsza liczba maturzystów. Informatykę na obu poziomach - prawie 5 tysięcy, historię sztuki - niecałe 4 tysiące, filozofię - 700, historię muzyki - nieco ponad 400, wiedzę o tańcu - 104 osoby.