statystyki

Jak skutecznie ubiegać się o pieniądze na badania naukowe

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.05.2013, 07:00; Aktualizacja: 06.05.2013, 08:41

Przyznawaniem grantów ze środków budżetowych zajmują się dwie instytucje: Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Mogą o nie wnioskować zarówno osoby, które mają tytuły profesorskie, jak i początkujący badacze.

NCN przydziela dotacje na badania podstawowe, czyli oryginalne prace badawcze eksperymentalne lub teoretyczne, podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy bez nastawienia na bezpośrednie praktyczne zastosowanie. Wnioski o finansowanie należy składać wyłącznie w odpowiedzi na konkursy. Są one ogłaszane cztery razy w roku: 15 marca, 15 czerwca, 15 września oraz 15 grudnia. Finansowane są projekty w ramach trzech działów: nauk o życiu, nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oraz ścisłych i technicznych. W ofercie NCN znajduje się obecnie dziewięć typów konkursów, adresowanych do różnorodnych grup odbiorców. Z wnioskami o przyznanie środków finansowych na realizację projektów badawczych mogą występować placówki określone w art. 10 ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. nr 96, poz. 615 z późn. zm.). Mogą być to m.in. wydziały uczelni, jednostki Polskiej Akademii Nauk, przedsiębiorcy oraz konsorcja naukowe.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane