W Systemie Informacji Oświatowej (SIO) nie będą gromadzone dane powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia objętego szczególną pomocą.
Trafią tam wyłącznie dane o liczbie takich osób – zakłada projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz.U. nr 139, poz. 814 z późn. zm.), który wczoraj przyjął rząd. Po wakacjach zajmą się nim posłowie.
W nowym SIO (wspomniana ustawa weszła w życie 30 kwietnia) mają być zbierane dane wrażliwe o uczniach. Wśród nich znajdzie się informacja m.in. o numerze PESEL, miejscu urodzenia i zamieszkania, korzystaniu przez ucznia z pomocy materialnej, promocji do następnej klasy czy też korzystaniu ze wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Tylko ta ostatnia informacja – zgodnie z projektem – ma być zakodowana. Do systemu nie będzie też trafiać informacja o prowadzonych z dzieckiem zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Jego dane osobowe (w tym PESEL) będą też chronione. Ponadto dyrektor szkoły, który na wniosek rodziców będzie organizował pomoc psychologiczno-pedagogiczną, musi sprawdzić, czy w bazie SIO jest zakodowana informacja o orzeczeniu potwierdzającym konieczność skorzystania ze wsparcia.
Etap legislacyjny
Rząd przyjął