Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych przystąpili do egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym z języków narodowych - białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Przeprowadzany jest też egzamin z języka kaszubskiego.

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym, po testach z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Muszą oni też zdać trzy obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka ojczystego.

Po południu o godzinie 14.00 część maturzystów przystąpi dodatkowo do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym.

pdf icon Matura 2012. Język ukraiński,poziom podstawowy
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język litewski, poziom podstawowy
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język kaszubski, poziom podstawowy
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język białoruski, poziom podstawowy
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język białoruski, poziom rozszezrzony
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język kaszubski, poziom rozszerzony
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język litewski, poziom rozszerzony
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język ukraiński,poziom rozszerzony
pobierz plik

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego - 256 abiturientów. Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający z języka ukraińskiego - 73 osoby; litewski zdaje 39 osób.

Egzamin z białoruskiego przeprowadzany jest w szkołach w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku; z ukraińskiego - w szkołach w Górowie Iławeckim, Przemyślu, Legnicy i Białym Borze; z litewskiego - w szkole w Puńsku.

Z kolei język kaszubski jest na maturze w grupie przedmiotów dodatkowych. Chcący zdawać egzamin z tego języka regionalnego mogą zdawać go na jednym wybranym poziomie lub na obu poziomach. Niezależnie od tego mogą, jeśli chcą, zdawać tylko egzamin ustny, mogą też zdawać ustny i pisemny. Według CKE, chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 30 osób, a na poziomie rozszerzonym - 13.

Z kolei białoruski na poziomie rozszerzonym chcą zdawać 22 osoby, ukraiński - 12, a litewski - cztery.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 25 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 25 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie między 5 a 21 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 21 sierpnia, a ustnych - na 20-24 sierpnia.