Maturzyści przystąpili w czwartek o godzinie 9. do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.

Po południu przeprowadzony zostanie egzamin z angielskiego na poziomie rozszerzonym; rozpocznie się o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 79 tys. maturzystów, czyli 23 proc. zdających egzamin z tego języka obcego.

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut

pdf icon Matura 2012. Język angielski, poziom podstawowy
pobierz plik
pdf icon Matura 2012. Język angielski, poziom podstawowy, transkrypcja
pobierz plik

Z czym musieli zmierzyć się maturzyści?

Globalne ocieplenie, zakupy przez internet, "Hobbit", malaria oraz zaproszenie dla dawnego nauczyciela - znalazły się w treści zadań, które mieli w czwartek do rozwiązania maturzyści na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Zdający egzamin musieli wysłuchać nagrań kilku tekstów, m.in. na temat filmu o globalnym ociepleniu, o tym, że nigdy nie jest za późno, by nauczyć się posługiwać komputerem i robić zakupy przez internet, a także o zgubionych zabytkowych skrzypcach, wielogodzinnej awarii windy i zderzeniu łodzi podwodnej ze skałami.

Uczniowie musieli też przeczytać zamieszczone w teście teksty, m.in. o "Hobbicie" J.R.R. Tolkiena oraz o prezenterze BBC, który zaraził się w Afryce malarią, a następnie musieli rozwiązać odnoszące się do nich zadania.

Maturzyści mieli także napisać dwa teksty własne: wiadomość dla koleżanki lub kolegi informującą o odwołaniu meczu, w którym mieli wziąć udział oraz list do dawnego nauczyciela języka angielskiego z zaproszeniem na spotkanie. W liście tym maturzyści mieli m.in. przedstawić pomysł przygotowania albumu klasowego i poprosić nauczyciela o przesłanie zdjęć do tego albumu oraz poprosić o potwierdzenie przybycia i zaoferować nauczycielowi pomoc w organizacji jego przyjazdu.

Egzamin z angielskiego na poziomie podstawowym trwał 120 minut. Zawierał osiem zestawów zadań. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich mogą maksymalnie otrzymać 50 punktów.

"To nie był to nawet poziom średnio zaawansowany"

Maturzyści, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP, oceniali egzamin jako "łatwy" i "prosty". "Gdyby porównać poziom trudności tego egzaminu z poziomem kursów językowych, to nie był to nawet poziom średnio zaawansowany" - powiedziała maturzystka Kasia z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Według niej, nawet gimnazjaliści poradziliby sobie z nim, bo użyte słownictwo nie było trudne.

"Fajny był tekst na temat Hobbita Tolkiena, to przyjemny temat jak na maturę, a pisanie listu i wiadomości to tradycyjne, nieskomplikowane, często ćwiczone zadania" - zaznaczył Igor I LO w Gdańsku. "Maturę mam raczej w kieszeni" - tak poziom egzaminu z angielskiego skomentowała Kinga z II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. "Teksty nagrań były bardzo proste, nie miałem też problemów z napisaniem wiadomości i listu" - zapewnił maturzysta z IX LO we Wrocławiu.

Maturzyści muszą zdać egzamin z języka obcego nowożytnego

Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest niemiecki; chce go zdawać 51 tys. maturzystów. Egzamin z tego języka odbędzie się 16 maja.

Na kolejnym miejscu znalazły się - rosyjski, który wybrało 16,4 tys. maturzystów; egzamin odbędzie się 18 maja. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy będą odpowiednio: 21, 22 i 24 maja.

Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego: 256 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 73 z ukraińskiego i 39 z litewskiego. Egzaminy pisemne z języków mniejszości przeprowadzone zostaną 23 maja.

W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języka regionalnego - języka kaszubskiego (jest on w grupie przedmiotów do wyboru). Chce go zdawać 30 osób.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 25 maja

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 25 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 5 a 21 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 21 sierpnia, a ustnych - na 20-24 sierpnia.