Aby podtrzymywać proces edukacji, w tym udostępniania uczniom lektur szkolnych i materiałów edukacyjnych, biblioteki szkolne powinny działać na podstawie decyzji dyrektora szkoły. Jest on zobowiązany do wprowadzenia zasad korzystania z biblioteki szkolnej – wyjaśnił MEN.
Reklama

Od 28 listopada biblioteki publiczne i naukowe mogą ponownie udostępniać zbiory, pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i 15 mkw. powierzchni na osobę. Zakaz udostępniania przez nie zbiorów obowiązywał od 7 listopada. Nie obejmował on bibliotek szkolnych.

"Aby podtrzymywać proces edukacji (w tym udostępniania uczniom lektur szkolnych i materiałów edukacyjnych), biblioteki szkolne powinny działać w oparciu o decyzje dyrektora szkoły. To dyrektor jest zobowiązany do wprowadzenia zasad korzystania z biblioteki szkolnej. Mowa tu także o regułach dotyczących godzin udostępniania zbiorów oraz zakresu obowiązków, które mogą być realizowane zdalnie przez nauczyciela bibliotekarza" – wyjaśniła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Podała, że obowiązujące rekomendacje dla bibliotek, w tym bibliotek szkolnych, zostały podane w komunikacie Biblioteki Narodowej z 9 listopada 2020 r. Omówione zostały tam zarówno zasady udostępniania książek, jak i tzw. kwarantanna lektur zwróconych przez czytelników.

W rekomendacjach Biblioteka Narodowa zaleca udostępnianie zbiorów na zewnątrz budynków, które mają być zamknięte dla użytkowników. Udostępnienie może odbyć się za pośrednictwem książkomatów lub przed wejściem do budynku biblioteki.

"Zbiory w tym przypadku muszą być przekazywane z maksymalnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich. Nie wolno dopuścić do tworzenia kolejek przed budynkiem biblioteki" – czytamy.

W rekomendacjach podano przykładową procedurę: czytelnik zamawia przez katalog online, telefonicznie lub e-mailowo wybrane publikacje, a bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę. Rejestruje też zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami. O omówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem, a czytelnik ją odbiera i zostawia ewentualnie zwroty.

Biblioteka Narodowa rekomenduje też bibliotekarzom w pierwszej kolejności sprawdzanie, czy poszukiwana przez czytelnika publikacja nie jest dostępna w internecie i zachęca bibliotekarzy do informowania o tym czytelników.

Rekomenduje także poddawanie kwarantannie zbiorów zwracanych przez użytkowników do biblioteki przez trzy dni. Przy czym wskazuje, że choć książki są papierowe, to ich okładki, np. lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus na ich powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze. W związku z tym wirus na okładce książki przetrwa tak długo, jak na powierzchniach plastikowych.

Przyjęte książki powinny zostać odłożone na trzy dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, w innym pomieszczeniu bądź na regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do zakończenia kwarantanny, a po tym okresie włączyć do użytkowania. Bibliotekarz przed dotykaniem ich powinien założyć rękawiczki.

"Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie" – zaznaczono.

Podano, że egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające. Nie należy naświetlać książek lampami UV, bo światło to ma szkodliwy wpływ na materiały, z których wykonane są książki.

Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały.

Zgodnie w rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Zajęcia zdalne w szkołach uczniowie będą mieli do 22 grudnia. Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach nie ma zajęć – jest przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie od 4 do 17 stycznia będą ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.