statystyki

Brakuje aktualnych podręczników akademickich

autor: Paulina Szewioła12.11.2020, 18:00
książki, książka

Młodzi naukowcy zwracają się do resortu nauki z propozycją ustanowienia programu wsparcia podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i naukiźródło: ShutterStock

Konieczne jest ustanowienie programu, który zachęcałbym instytucje naukowe do wydania polskojęzycznych podręczników naukowych – uważa Rada Młodych Naukowców. RMN zwraca uwagę na niewielką ofertę polskojęzycznych nowoczesnych podręczników do kształcenia na poziomie studiów licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich. W efekcie wiele wiekowych i przestarzałych publikacji słusznie nie jest wykorzystywanych przez studentów i doktorantów. Sprawia to, że bazują oni wyłącznie na materiałach wykładowych i zagranicznych pozycjach. Z sytuacją taką mamy do czynienia zwłaszcza w naukach ścisłych, przyrodniczych, technicznych i o zdrowiu.

RMN ostrzega, że brak podręczników polskojęzycznych powoduje zanik rozwoju polskiej terminologii umożliwiającej odpowiedni opis faktów naukowych. Obniża też dostępność nauki dla przeciętnego obywatela, który nie zna języka angielskiego, ale chciałby skorzystać z nowoczesnej wiedzy. Znacząco utrudnia przekazywanie i popularyzowanie wiedzy naukowej skierowanej do zróżnicowanego grona odbiorców – uczestników uniwersytetów trzeciego wieku, przedstawicieli sektora gospodarki, dzieci i seniorów.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • biolog(2020-11-13 21:40) Zgłoś naruszenie 515

    Jak to nie podręczników akademickich - na przykład jest do gender studies , gdzie mogę się dowiedzieć jako biolog że pleć mogę sobie wybrać, a jak ktoś to kwestionuje to może na 2 lata pójść do ancla.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane