statystyki

Szkoła w czasie pandemii? "Siedzimy na bombie z opóźnionym zapłonem"

autor: Tomasz Żółciak08.09.2020, 08:30; Aktualizacja: 08.09.2020, 08:42
Renata Kaznowska

Renata Kaznowskaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Ogromnym problemem pozostaje fakt, że wielu uczniom, ale i nauczycielom, brakuje sprzętu do nauki zdalnej – ocenia Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy

Mija tydzień, odkąd dzieci wróciły do ławek w szczególnych, pandemicznych warunkach. Jakie są pierwsze wnioski z tych dni?

Pierwsza szkoła musiała zawiesić zajęcia już drugiego dnia. Problemów niestety przyrasta, presja jest gigantyczna, a warunki pracy odczuwają wszyscy – nauczyciele, dzieci i ich rodzice. Mamy wręcz poczucie, że siedzimy na bombie z opóźnionym zapłonem. W niektórych miejscach te zapłony już zostały uruchomione.

Jak wyglądają aktualne statystyki zakażeń i zawieszonych zajęć w stolicy?

Według stanu na 7 września mamy 10 pozytywnych wyników na COVID wśród nauczycieli i uczniów. W trzech placówkach zawieszono zajęcia. W dwóch szkołach zajęcia zawieszono w pojedynczych oddziałach. Od 1 września mamy 30 zgłoszeń dotyczących zakażenia COVID – w siedmiu przedszkolach, 10 szkołach podstawowych, pięciu zespołach, czterech liceach, jednym między szkolnym ośrodku sportowym, dwóch bursach, jednej szkole podstawowej specjalnej, Centrum Kształcenia Ustawicznego. Mamy też wielu nauczycieli i uczniów objętych kwarantanną. Ten problem będzie pewnie narastał.

A jak układa się współpraca z sanepidem?

Decyzja o tym, że zajęcia stacjonarne w danej szkole są zawieszane, podejmowana jest przez dyrektora i organ prowadzący, ale w uzgodnieniu z sanepidem. W wakacje pracowały przede wszystkim przedszkola i oddziały przedszkolne przy szkołach. W tym okresie mieliśmy 30 przypadków COVID, a kontakt z sanepidem był niezwykle utrudniony. Dyrektorzy zgłaszali nam, że trudno było się nawet dodzwonić, a rekordzista wisiał na słuchawce siedem godzin. Warszawa prowadzi około tysiąca placówek szkolnych i przedszkolnych, do tego dochodzą żłobki i placówki niepubliczne – w sumie to prawie 3 tys. placówek. Przed rozpoczęciem roku szkolnego mieliśmy obawy, że system rozsypie się po 1–2 dniach. Udało się jednak przekonać GIS, że musimy mieć wydzieloną gorącą linię oświatową. Dzięki temu można się do sanepidu w ogóle dodzwonić, choć mam zgłoszenia, że niektórzy dyrektorzy dzwonią po kilkadziesiąt razy, zanim się dodzwonią. Trwa to około dwóch godzin.

A procedury postępowania, wytyczne MEN i GIS? Sprawdzają się, czy to jeden z tych przypadków, gdy to, co na papierze, nie przystaje do rzeczywistości?

Gdy dyrektor szkoły dostaje informację np. od nauczyciela, że ten ma pozytywny wynik testu na COVID, rozpoczyna procedurę telefonem do sanepidu. Sanepid następnie prowadzi dochodzenie epidemiczne i decyduje, czy i kto idzie na kwarantannę oraz wydaje rekomendację, czy należy zawiesić pracę całej placówki lub jej części. Mieliśmy już przypadek chorej uczennicy, a sanepid zdecydował, że wystarczy tylko jeden oddział wysłać na pracę zdalną, ten, do którego ta uczennica chodzi. A co z nauczycielami, którzy przemieszczali się między innymi oddziałami? To rodzi uzasadnione pytania i wątpliwości. Mając rekomendację od sanepidu, organy prowadzące szkoły, czyli władze samorządowe, wydają zgodę na zawieszenie pracy w trybie stacjonarnym. Tak więc cała procedura – od momentu otrzymania informacji o przypadku COVID w szkole do zawieszenia zajęć – trwa kilka do kilkunastu godzin.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Beta(2020-09-08 13:51) Zgłoś naruszenie 129

  Jak można narażać wszystkich na tyle nerwów, stresu czy nawet na tak straszna chorobę??? Nauka zdalna była doskonała formą w czasie pandemii.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ojciec(2020-09-08 11:10) Zgłoś naruszenie 119

  Totalne szaleństwo "Gdy dyrektor szkoły dostaje informację np. od nauczyciela, że ten ma pozytywny wynik testu na COVID, rozpoczyna procedurę telefonem do sanepidu.", bo co mówi sam pozytywny wynik, jak nauczyciel jest zdrowy? Zrobili ludziom w mózgu sieczkę i teraz w szkołach boją się kichnąć (np. astmatycy), a legendarny "pozytywny wynik" paraliżuje pół szkoły. Pani Jolanta Widera z Rudy Śląskiej miała 24 wymazy i 80 dni kwarantanny, choć czuła się całkiem zdrowa (onet opisał jej przypadek). W końcu zrobiła wyniki prywatnie i było OK. Kreatywna medycyna zaliczyła totalny upadek.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Doradca.(2020-09-08 18:14) Zgłoś naruszenie 96

  Co da taka nauka, jak teraz? Szkoły zamykane, to znowu otwierane. Nauczyciele w strachu o swoje zdrowie, niektórzy rodzice też. Żadna koncentracja na prawdziwej nauce. Nauka zdalna szła jednakowym rytmem. Nauczyciele zdobyli więcej doświadczenia w takim nauczaniu. Wysłuchali też wymagań, co do zdalnego nauczania. Obecnie to jest nowy eksperyment na żywym organizmie i albo się uda albo nie. MEN nie przygotował całego planu zabezpieczenia szkół w dobie pandemii perfekcyjnie. Czasu trochę było.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • praktyka(2020-09-08 11:46) Zgłoś naruszenie 811

  a nauka zdalna byloby mniej stresu a i nauki nawet wiecej.

  Odpowiedz
 • zdrowy(2020-09-09 17:48) Zgłoś naruszenie 33

  Doradca, nie panikuj. Jak jest grypa, też jest zagrożenie. Cała ta dmuchana pandemia nie ma nic wspólnego z zagrożeniem dla zdrowia, to tylko medialna panika. Codziennie umiera ok. 1200 osób, czemu o nich nikt się nie troszczy i o ich wyjście z choroby.

  Odpowiedz
 • j53(2020-09-11 23:12) Zgłoś naruszenie 01

  przestncie sie nakrecac nie dajmy sie zwariowac izyc w strachu w szkole maseczkach a po szkole zabawa na calego

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane