statystyki

Dydaktycy powinni zostać docenieni. RMN: Ocena wyłącznie na podstawie ankiet studenckich jest niedopuszczalna

autor: Paulina Szewioła03.09.2020, 08:50; Aktualizacja: 03.09.2020, 08:59
Sala wykładowa

Sala wykładowaźródło: ShutterStock

Ocena nauczyciela akademickiego wyłącznie na podstawie ankiet studenckich jest niedopuszczalna – uważa Rada Młodych Naukowców (RMN). W podjętej właśnie uchwale zwraca uwagę na dysproporcje w regulacjach dotyczących oceny działalności naukowej oraz dydaktycznej po wejściu w życie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 85).

O ile bowiem działalność naukowa nauczycieli akademickich objęta jest kryterium osiągnięcia naukowego (doprecyzowanego ustawowo), które jest ważne w kontekście ewaluacji (oceny uczelni), o tyle ocena ich pracy dydaktycznej może odbywać się wyłącznie w drodze oceny okresowej, którą uczelnie kształtują w sposób autonomiczny. W konsekwencji to na nich spoczywa odpowiedzialność za jakość dydaktyki.

Zdaniem RMN nieodpowiednia konstrukcja kryteriów oceny okresowej pracownika w tym zakresie może osłabiać motywację nauczycieli akademickich do prowadzenia wysokiej jakości zajęć. Będzie im bowiem zależeć wyłącznie na jakości osiągnięć naukowych, nawet kosztem dydaktyki.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane