statystyki

Naukowcy z PAN krytykują propozycję reformy akademii

autor: Paulina Szewioła29.07.2020, 17:00
Pod wpływem krytyki środowiska resort nauki wycofał się z najbardziej kontrowersyjnych regulacji (m.in. dotyczących uprawnień nadzorczych prezesa PAN).

Pod wpływem krytyki środowiska resort nauki wycofał się z najbardziej kontrowersyjnych regulacji (m.in. dotyczących uprawnień nadzorczych prezesa PAN).źródło: ShutterStock

Trudno sobie wyobrazić projekt, który dla instytutów byłby bardziej szkodliwy – uważa grupa naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Taka opinia dotycząca propozycji reformy PAN przedstawionej przez jej władze znalazła się w „Białej księdze reformy PAN” przygotowanej przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Marca, zastępcy dyrektora Instytutu Badań Literackich PAN ds. naukowych.

Próby przeprowadzenia reformy akademii ciągną się już kilka lat. Jeszcze w ubiegłym roku swoją propozycję zmian (tzw. małą nowelizację ustawy o PAN) przedstawiły resort nauki i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zakładała ona przede wszystkim zwiększenie kompetencji nadzorczych prezesa akademii nad instytutami naukowymi. Miał on uzyskać prawo przeprowadzania w nich kontroli merytorycznych i finansowych oraz wydawania ich dyrektorom zaleceń na podstawie wyników dotyczących podjęcia działań naprawczych. Nowelizacja wyposaży też go w uprawnienie do przeprowadzania – w uzasadnionych przypadkach – audytu działalności naukowej.

Pod wpływem krytyki środowiska resort nauki wycofał się z najbardziej kontrowersyjnych regulacji (m.in. dotyczących uprawnień nadzorczych prezesa PAN). Jego ówczesny szef Jarosław Gowin deklarował jednak, że do tematu reformy wróci na początku obecnej kadencji. Przez wiele miesięcy nic się jednak w tym obszarze nie działo. Do czasu pojawienia się niedawno propozycji Komitetu Polityki Naukowej (KPN).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Maciej(2020-07-29 22:29) Zgłoś naruszenie 203

  Polska Akademia Nauk to największa i najważniejsza państwowa instytucja naukowa w III RP, składa się ona z dwóch pionów: korporacyjnego zrzeszającego najwybitniejszych polskich naukowców i zagranicznych, którzy utrzymują żywe kontakty z nauką polską, naukowo-badawczego stanowiącego sieć 69 instytutów naukowych, które są najlepszymi placówkami badawczymi kraju: 14 z kat. A+, 46 z kat. A, 9 z kat. B, 0 z kat. C wedle opinii eksperckiej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych przy MNiSW. Również rankingi międzynarodowe, jak SIR czy Nature Index Ranking potwierdzają prymat PAN wśród polskich instytucji naukowych w świecie. Warto tutaj dodać, iż roczne koszty utrzymania Akademii wynoszą niespełna 800 mln zł., mniej niż Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. O co więc chodziło byłemu już Komitetowi Polityki Naukowej przy MNiSW? Ano chodziło o pogrzebanie, likwidacje PAN-u, a jaki znamy dziś. Jego miejsce miałoby zastąpić niejakie Towarzystwo Marii Curie Skłodowskiej z niewielkim budżetem rzędu jednej uczelni badawczej w ramach konkursu IDUB (80-90 mln zł.). Otóż owe TMSC miałoby być czymś na wzór Towarzystwa Maxa Plancka w RFN z budżetem 1,8 mld euro/8,2 mld zł. Oczywiście jest to pomysł destrukcyjny i absurdalny, który wynika z niewiedzy nauczycieli akademickich polskich uczelni wyższych. W tle mamy też zawiść i zazdrość o fundusze na granty, sukcesy naukowe itp. Tego nie trzeba nikomu wyjaśniać. Niemniej ani w bieżącym, ani w przyszłym 2021 r. do żadnej reformy PAN-u ala KPN nie dojdzie z obiektywnych, merytorycznych względów.

  Odpowiedz
 • Mr. Edd(2020-07-29 18:22) Zgłoś naruszenie 823

  Tu mamy kolejnych "naukofcuw", ktorzy by chcieli, zeby bylo tak jak bylo. Nie sluchajcie ich! PAN trzeba koniecznie przewietrzych bo ta smrod i zaduch z poprzedniej epoki i komusza mentalnosc!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • mgr inż.(2020-07-29 19:01) Zgłoś naruszenie 88

  Tylko nauki ścisłe i medycyna się liczą nie finansować humanistyki już i tych śmiesznych nic już nie wartych doktoratów. Te środki co są w 80% skierować na ścisłe, innowacje i medyczne to zaowocuje.

  Odpowiedz
 • Waldek(2020-07-30 01:11) Zgłoś naruszenie 416

  PAN jak relikt stalinowskich czasów powinien być już dawno zlikwidowany, a jego poszczególne jednostki zintegrowane z uniwersyteckimi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ww(2020-07-30 20:54) Zgłoś naruszenie 08

  Kolejna kasta PANów - zreformować!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane