Karta nauczyciela: Związki chcą zdefiniować czyny zabronione dla nauczycieli

autor: Artur Radwan21.07.2020, 07:19; Aktualizacja: 21.07.2020, 07:46
Sławomir Broniarz jest za przywróceniem instytucji obrońcy z urzędu dla obwinianych nauczycieli.

Sławomir Broniarz jest za przywróceniem instytucji obrońcy z urzędu dla obwinianych nauczycieli.źródło: ShutterStock

O ustalenie, czym jest czyn naruszający prawa i dobro dziecka, apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w opinii przesłanej wczoraj do resortu edukacji. Uwagi dotyczą projektu tzw. małej nowelizacji Karty nauczyciela (KN).

– Dyrektorzy szkół nie są prawnikami, a pojęcia niedookreślone podlegają czasami rozbieżnej wykładni, zarówno na gruncie nauki prawa, jak i orzecznictwa. Może to prowadzić do pociągania do odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, którzy nie popełnili czynu spełniającego przesłanki ustawowe, a więc działania przeciwko dobru lub prawom dziecka – zaznacza Sławomir Broniarz, prezes ZNP.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • xxx(2020-07-24 13:01) Zgłoś naruszenie 20

    Edukacja powinna być płatna, 1-3 darmowa a za resztę niech płacą rodzice.

    Odpowiedz
  • anna(2020-07-24 12:58) Zgłoś naruszenie 31

    Dobrze że jeszcze mam 2 lata do zasiłku kompensacyjnego, nie wytrzymam dłużej pracując jako nauczyciel, w dużej większości to nie dzieci, to nie uczniowie, to w czystej postaci wyniesione z domu i nauczone w domu chamstwo!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • do alfa (2020-07-24 12:13) Zgłoś naruszenie 13

    no ,puknij sie i to tak ze zrozumieniem-po co.Po wpisie widzę,że opisałeś swoją traumę, że to co piszesz,przeżyłeś,ale ja piszę prawdę - palą i śmierdzą jak popielniczki - a może przywróćmy prawo palenia w pociągach, urzędach ,bo dorosłym wolno.A to, w jakim stanie n-le wracają z imprez - to temat na inne wpisy.A teraz idź i puknij się w łeb,ale tak skutecznie belferku nędzny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Woźny (2020-07-22 22:15) Zgłoś naruszenie 56

    Palarni nie ma ale zaplecza i inne "tajne" miejsca zostały.

    Odpowiedz
  • pet(2020-07-22 13:08) Zgłoś naruszenie 414

    wielkimi literami zapisać w Karcie Nauczyciela- zakaz tworzenia dla nauczycieli palarni papierosów na terenie szkół , zamiast dyżurować na przerwach i dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci ,jarają,śmierdzą jak szlag a później chrzanią dzieciom o szkodliwości tytoniu. Ja bym dawał dyscyplinarki i zrobiłbym porządek .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-07-21 21:30) Zgłoś naruszenie 123

    Dobro dziecka można porównać do klauzul generalnych typu zasady współżycia społecznego .Nie da się tego tworu w żaden sposób zdefiniować i w sposób pozytywny i negatywny .To jest jakiś potworek ,który będzie prowadził zamęt w oświacie. Dobrymi chęciami jest piekło wydrukowane. Podwyższenie mandatów spowoduje zatkanie sądów..W praktyce to będzie wyglądało tak ,że po spotkaniu z komisją dyscyplinarna ,obroniony przy orzeczeniu dla niego negatywnym odwoła się nadrzędnym komisji ,następnie dwuinstancyjny sąd. A niepokój wzbudza to ,że można np.wnioskac o ukaranie Nauczyciela za to ,ze w trakcie zajec dziecko skorzystało z ubikacji lub z niej nie skorzystało .Kazuistycznie nie da się wymienić sytuacji zagrażających dobru dziecka .Kodeks definiuje czyn zabroniony i na tym należy pozostać.

    Odpowiedz
  • Belferka Majka(2020-07-21 18:44) Zgłoś naruszenie 362

    Śmiechu warte Mamusiu. Zanim coś napiszesz, to pomyśl. Czy Ty się kłaniasz dzieciom swoich sąsiadów itp. Kobieto, ucz swoje dzieci szacunku do osób dorosłych , sama też miej szacunek wobec innych. Nie bądź roszczeniowa, bo to nie jest dobry przykład dla dzieci. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Mama12latka(2020-07-21 15:07) Zgłoś naruszenie 930

    Moje dziecko nauczycielka z dytektorka i pania pedagpg na spolke doprowadzily do depresji - cel : pozbyc sie dziecka niepelnosprawnego na nauczanie indywidualne. W kuratorium mi powiedzieli ze oficjalna skarga oznacza problem - bo dyrektorzy sie znaja i dziecko bedzie spalone. Sama zreszta widzialam jak usilowalam przeniesc dziecko - ksiadz podniosl sluchawke i zadzwonil i bylo koniec. Moje dziecko ma srednia 5,3 jest laureatem olimpiad. Nie szli wiec sie go wprost pozbyc to go panie psychicznie zmiazdzyly. Ma tylko 12 lat. Probowal sie na lekcji zabic o czym dowiedzialam sie pol roku pozniej, szkola ukrywala ten fakt. Cala ta karta jest do kosza. Uczciwa placa za uczciwa prace a nie malo za prace o jakosci zadnej.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • Belferka(2020-07-21 14:24) Zgłoś naruszenie 255

    Mamusia Januszka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Prott(2020-07-21 14:07) Zgłoś naruszenie 572

    Chociaż w bardzo wielu rzeczach nie zgadzam się z Broniarzem, a czasem wręcz mnie wk.... tutaj ma rację i duże brawa dla niego. Dyrektorzy interpretują prawo jak chcą i jak im akurat wygodnie. Tutaj brawo i oklaski.

    Odpowiedz
  • Nowa(2020-07-21 12:58) Zgłoś naruszenie 217

    Rodzic również jest nauczycielem.... życia. To komu dziecko ma się kłaniać?

    Odpowiedz
  • Zubi(2020-07-21 12:29) Zgłoś naruszenie 905

    Niech każdy patrzy na siebie, nie w kieszeń drugiemu. Jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają nie pracujący beneficjenci 500+. Jakież to Polskie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • John(2020-07-21 12:09) Zgłoś naruszenie 494

    Jaka matka takie dziecko i punkt widzenia. Komentarz zbędny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Matka(2020-07-21 11:49) Zgłoś naruszenie 7156

    To nauczyciel powinien się kłaniac uczniowi, a nie uczeń nauczycielowi.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • kingSIZE(2020-07-21 09:01) Zgłoś naruszenie 1770

    bardzo dobrze tak jak lekarz musi kierować się dobrem pacjenta, tak nauczyciel dobrem ucznia i jego wspieraniem, a jak nie potrafi nauczyć na lekcji a trzepie kasę na tych samych uczniach prowadząc im korepetycje to chyba coś tu nie gra?! z automatu powinni się za takie coś wziąć.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • xyz(2020-07-21 08:58) Zgłoś naruszenie 2433

    wrócić do szkół prywatnych .magistrów mamy nadmiar i nic z tego nie wynika ,kazdy chce byc dyrektorem a budowac mieszkan nie ma kto.

    Odpowiedz
  • trajan(2020-07-21 08:35) Zgłoś naruszenie 1177

    Niedługo w tych szkołach nie będzie miał kto uczyć.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz