statystyki

Dotowanie kształcenia dorosłych na odległość według obecności z lutego

autor: Artur Radwan13.05.2020, 08:20; Aktualizacja: 13.05.2020, 08:21
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Wskutek apeli samorządów i niepublicznych placówek minister edukacji narodowej wydał więc rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19źródło: ShutterStock

Właściciele szkół dla dorosłych narzekają, że przez przepisy związane z koronawirusem nie otrzymują dotacji na nowych słuchaczy, bo samorządy wyliczają ją na podstawie stanu uczniów sprzed epidemii.

Przypomnijmy, że tego typu placówki nie pobierają czesnego i utrzymują się wyłącznie z dotacji od samorządu. Podstawą jej wypłaty za jednego słuchacza jest co najmniej 50-proc. jego obecność na zajęciach w danym miesiącu. Ponieważ na skutek epidemii, a co za tym idzie zawieszenia liczby zajęć i przejścia na kształcenie na odległość, ten warunek nie może być spełniony, samorządy nie wiedziały, jak wypłacać szkołom pieniądze.

Wskutek apeli samorządów i niepublicznych placówek minister edukacji narodowej wydał więc rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493). Zgodnie z jego par. 10 ust. 1 do ustalania dotacji od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zakończy się czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły wyłącza się przepisy dotyczącym uzależnienia otrzymania dotacji na ucznia od jego uczestnictwa w co najmniej połowie obowiązkowych zajęć edukacyjnych.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane