Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Dariusz Piontkowski ma podać nowe informacje dotyczące funkcjonowania szkół w związku z epidemią koronawirusa. Kiedy ósmoklasiści i maturzyści przystąpią do egzaminów, a najmłodsze dzieci wrócą do szkół?

Przypomnijmy: od 20 kwietnia rząd rozpoczął stopniowe otwieranie gospodarki i życia społecznego. Wprowadzona została m.in. możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, poluzowane zostały ograniczenia dotyczące zakupów czy kultu religijnego. W drugim etapie możemy spodziewać się otwarcia hoteli i niektórych instytucji kultury, w trzecim - otwarcia lokali gastronomicznych i salonów fryzjerskich, a w czwartym - otwarcia teatrów i kin.

Pierwotnie szkoły i przedszkola miały zostać otwarte dopiero w trzecim etapie. Dziś, jak wynika z zapowiedzi rzecznika rządu, rodzice i nauczyciele mają dowiedzieć się, kiedy placówki oświatowe zostaną ponownie otwarte, a młodzież przystąpi do egzaminów. Z wcześniejszych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckie wynika, że termin ten to najwcześniej trzy tygodnie od daty ogłoszenia.

Jak poinformował oficjalnie Dariusz Piontkowski szkoły pozostają zamknięte do 24 maja

Daty egzaminu maturalnego 2020

Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca.

W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

Daty egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Jak zapowiedział minister edukacji narodowej, egzamin ośmioklasisty będzie sprawdzony do końcówki lipca, a do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników egzaminów maturalnych.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

- Wszystkie egzaminy będą przeprowadzone w bezpiecznych warunkach - powiedział Dariusz Piontkowski.

Do nowych terminów matur dostosują się uczelnie wyższe i przesuną terminy rekrutacji.

- Nie ma w tej chwili groźby przesunięcia terminu rozpoczęcia roku akademickiego - zapowiedział szef MNiSW Wojciech Murdzek.