statystyki

Nie będzie dodatkowej lekcji promującej profilaktykę. MEN po raz kolejny sprzeciwia się pomysłom resortu zdrowia

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto13.01.2020, 07:57; Aktualizacja: 13.01.2020, 07:58
Dla dyrektorów szkół zatrudnienie specjalisów byłoby zbyt kosztowne.

Dla dyrektorów szkół zatrudnienie specjalisów byłoby zbyt kosztowne.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Edukacji zanegowało wprowadzenie dodatkowego przedmiotu w szkołach „wiedza o zdrowiu”. To nie pierwszy konflikt na linii MEN – MZ. Wcześniej spór dotyczył opieki nauczycieli nad uczniami przewlekle chorymi. Resort edukacji i zdrowia nie dogadały się także w sprawie organizacji opieki psychiatrycznej dla dzieci.

Obecnie resort zdrowia proponuje, żeby uczniowie uczyli się, jak dbać o siebie. Urzędnicy wpisali to jako element strategii onkologicznej, która jest w trakcie konsultacji. Jak przekonuje resort, wiedza dostępna od najmłodszych lat jest kluczowa, żebyśmy populacyjnie zaczęli ograniczać narażanie się na czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Autorzy projektu dodają, że wprowadzenie, obowiązkowego na różnych etapach kształcenia, dedykowanego przedmiotu „wiedza o zdrowiu” pozwoliłoby na upowszechnienie opracowanych przez specjalistów standardów kształcenia w tym obszarze.

MEN już się ustosunkowało do tego pomysłu. – Nie ma uzasadnienia tworzenie dodatkowego przedmiotu i wydzielanie dla niego godzin w tygodniowym rozkładzie pracy szkoły – mówi DGP Anna Ostrowska, rzeczniczka resortu. Głównym argumentem jest to, że edukacja zdrowotna, w tym profilaktyka, są zagadnieniami uwzględnionymi w szerokim zakresie w podstawie programowej. Kształtowanie postaw prozdrowotnych odbywa się na wielu zajęciach edukacyjnych (np. biologia, wychowanie fizyczne, etyka), w tym w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły lub placówki, uchwalanym przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane