Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+, nagrodziła najlepsze projekty edukacyjne
Media

– W życiu najważniejszy jest cel. Jeśli go nie mamy, ciężko realizować marzenia – mówiła Otylia Jędrzejczak, gość specjalny tegorocznej gali EDUinspiracje. „Edukacyjne Oscary” wręczono 3 grudnia na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji już po raz dziewiąty wyłoniła laureatów najlepszych projektów edukacyjnych. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Działam i inspiruję”. W ten sposób fundacja upowszechnia rezultaty najlepiej zrealizowanych projektów, promuje przedsięwzięcia, które inspirują i podejmują ważne tematy.

Dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek przypomniał, że fundacja od lat organizuje konferencje i debaty na temat edukacji.

– Rozmawiamy o wyzwaniach, których jest coraz więcej, bo rzeczywistość staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Wkracza digitalizacja, sztuczna inteligencja. Zastanawiamy się, w jakie kompetencje wyposażać młodych ludzi, jak ich edukować, i nie zawsze znajdujemy trafne odpowiedzi. Ale jedna rzecz się nigdy nie zmieni. To pozycja nauczyciela, naszego przewodnika w procesie edukacyjnym. Tu, na sali, jest wiele osób, które są inspiratorami dla młodych ludzi, i chcemy ich pokazywać światu – mówił dr Poszytek na gali w Zamku Ujazdowskim. Zachęcał, by inspirować nie tylko uczniów, ale i najbliższych współpracowników do korzystania ze środków unijnych przy realizacji projektów edukacyjnych. – Właśnie podpisaliśmy kontrakt z Komisją Europejską. Tylko w programie Erasmus+ na 2020 r. będzie aż 170 mln euro do wykorzystania. Te środki są dla was! – podkreślał dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W konkursie EDUinspiracje 2019 w 10 kategoriach nominowano 48 instytucji z całej Polski. Zwycięzców nagrodzono w kilku kategoriach: Edukacja szkolna, Edukacja pozaformalna młodzieży, Edukacja zawodowa, Szkolnictwo wyższe, Edukacja dorosłych, POW-ER-Edukacja szkolna, POW-ER-Edukacja zawodowa, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, Informacja europejska dla młodzieży, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży.

Doceniono także laureatów konkursu EDUinspirator. To osoby, które działają w obszarze edukacji, inspirują i motywują członków społeczności lokalnej, są kreatywne i zaangażowane, a także nie boją się wyzwań. W tegorocznej edycji wpłynęło 100 zgłoszeń. Eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zdecydowali się przyznać nominacje 24 osobom w kategoriach: Edukacja szkolna, Szkolnictwo wyższe, Edukacja zawodowa, Edukacja pozaformalna młodzieży oraz Edukacja dorosłych.

W trakcie gali motywacyjny wykład wygłosiła Otylia Jędrzejczak, pływaczka, mistrzyni Igrzysk Olimpijskich w Atenach, a także Europy i świata. Na swoim koncie ma sporo rekordów. – W wodzie spędziłam 25 lat. W drodze do sukcesu jest ważne, by wiedzieć, do czego dążymy, i jasno określić cel. Mam w domu mapę marzeń. Na środku napisałam „szczęście”. Do tego słowa prowadzą mniejsze: „praca”, „fundacja” i inne działania, których się podejmuję i które są moimi celami na dziś. A przy nich są jeszcze mniejsze cele, które pozwalają mi dążyć do tych bliżej szczęścia.

Kolejna edycja konkursu już za rok.

Więcej informacji: www.eduinspiracje.org.pl

PARTNER