statystyki

Konstytucja dla nauki narusza konstytucję: RPO interweniuje w sprawie doktorantów

autor: Paulina Szewioła29.08.2019, 08:49; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:54
Ograniczenie doktorantom możliwości kształcenia do jednej szkoły doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki – ocenia rzecznik praw obywatelskich.

Ograniczenie doktorantom możliwości kształcenia do jednej szkoły doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki – ocenia rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Ograniczenie doktorantom możliwości kształcenia do jednej szkoły doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki – ocenia rzecznik praw obywatelskich.

Obostrzenie to wynika z art. 200 ust. 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem można być doktorantem tylko w jednej szkole doktorskiej. Przepis ten nie wyklucza co prawda studiowania w kolejnej po ukończeniu kształcenia w pierwszej, ale w takim wypadku doktorant (który będzie już posiadał stopień naukowy) nie otrzyma stypendium.

Zdaniem RPO przepis ten budzi wątpliwości konstytucyjne. Ogranicza bowiem prawo do nauki, o którym mowa w art. 70 ust. 1 konstytucji. Zobowiązuje on państwo do zapewnienia dostępu do wykształcenia dla możliwie dużej liczby osób.

RPO podkreśla, że nie oznacza to jednak obowiązku zagwarantowania wszystkim chętnym możliwości kształcenia na studiach, w tym też doktoranckich. Mogą istnieć regulacje prawne ograniczające dostęp do kształcenia zgodnie z określonymi kryteriami merytorycznymi (w szczególności osiągnięciami kandydatów).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane