statystyki

Konstytucja dla nauki narusza konstytucję: RPO interweniuje w sprawie doktorantów

autor: Paulina Szewioła29.08.2019, 08:49; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:54
Ograniczenie doktorantom możliwości kształcenia do jednej szkoły doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki – ocenia rzecznik praw obywatelskich.

Ograniczenie doktorantom możliwości kształcenia do jednej szkoły doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki – ocenia rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Ograniczenie doktorantom możliwości kształcenia do jednej szkoły doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki – ocenia rzecznik praw obywatelskich.

Obostrzenie to wynika z art. 200 ust. 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem można być doktorantem tylko w jednej szkole doktorskiej. Przepis ten nie wyklucza co prawda studiowania w kolejnej po ukończeniu kształcenia w pierwszej, ale w takim wypadku doktorant (który będzie już posiadał stopień naukowy) nie otrzyma stypendium.

Zdaniem RPO przepis ten budzi wątpliwości konstytucyjne. Ogranicza bowiem prawo do nauki, o którym mowa w art. 70 ust. 1 konstytucji. Zobowiązuje on państwo do zapewnienia dostępu do wykształcenia dla możliwie dużej liczby osób.

RPO podkreśla, że nie oznacza to jednak obowiązku zagwarantowania wszystkim chętnym możliwości kształcenia na studiach, w tym też doktoranckich. Mogą istnieć regulacje prawne ograniczające dostęp do kształcenia zgodnie z określonymi kryteriami merytorycznymi (w szczególności osiągnięciami kandydatów).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane