statystyki

Ruszyły wypłaty za strajk nauczycieli. Ile wyniesie zapomoga?

autor: Paulina Szewioła09.07.2019, 09:10; Aktualizacja: 09.07.2019, 09:17
74,4 proc. placówek oświatowych brało udział w strajku wiosną tego roku

74,4 proc. placówek oświatowych brało udział w strajku wiosną tego rokuźródło: ShutterStock

Ponad 30 tys. wniosków z prośbą o pomoc materialną w związku z utraconymi z powodu uczestnictwa w kwietniowym strajku dochodami odnotował Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli” – poinformował ZNP. Wczoraj ruszyły wypłaty zapomóg.

Przypomnijmy, komitet powołano, by finansowo wesprzeć tych protestujących nauczycieli, którzy nie mogli liczyć na taka pomoc ze strony związku zawodowego ani władz samorządowych. Za czas strajku nie otrzymali bowiem wynagrodzeń, część samorządów starała się im to w jakiś sposób zrekompensować, nie było to jednak regułą.

Na koncie „Wspieram nauczycieli” jest 8 605 911 zł (stan na 1 lipca 2019 r.). Komitet zdecydował, że kwota wypłacana ze społecznego funduszu strajkowego dla nauczycieli i nauczycielek oraz innych pracowników oświaty wyniesie 500 zł (brutto). Przyjął jednocześnie, że najpierw będzie wypłacać zapomogi tym, którzy mają najmniejsze dochody. Dlatego w pierwszej kolejności otrzymają je osoby, których dochód wynosi poniżej 1 tys. zł brutto na osobę w rodzinie. W następnej kolejności pieniądze dostaną nauczyciele z dochodem do 1,5 tys. zł, 2 tys. zł itd. – dopóki starczy środków. Pierwsze zapomogi wypłacono już wczoraj.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • notak(2019-07-09 13:34) Zgłoś naruszenie 52

  Szkoda tyko, że nauczycieli strajkujących wbrew centrali Solidarności wyjęto spod tych ustaleń. Nie dostaną żadnej zapomogi od związku, bo centrala (nie mówię o regionach) nie popierała, a są związkowcami. Nie wiem, czy to ok.

  Odpowiedz
 • Kuba(2019-07-09 11:18) Zgłoś naruszenie 53

  a pozostali pracownicy oświaty, którzy strajkowali ( pracują za minimalne wynagrodzenie) NIC. To gorszy sort.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ela(2019-07-09 10:37) Zgłoś naruszenie 44

  Oni sobie poradzili.Dostali zapomogi z Socjalnego

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Leszek(2019-07-10 13:52) Zgłoś naruszenie 46

  Czemu w wakacje Szanowni nauczyciele sobie nie strajkuja? Nauczyciele i tak zarabiają sporo, w porownaniu do innych grup społecznych. Jestem przeciwny podwyzka dla tej grupy spolecznej. Gdyby ten sektor był prywatny, to temat strajku by nie istniał, taka jest różnica. W swojej szkole wiedze, jak wyglada praca nauczyciela, wiecej wolnego niz pracy - dosyc tego. Nie dla podwyżek dla nauczycieli.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • opt(2019-07-09 22:56) Zgłoś naruszenie 22

  "OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) opublikowało najnowszy i dotychczas największy światowy ranking dotyczący poziomu szkolnictwa w poszczególnych krajach. Badania zostały preprowadzone w 72 krajach. Pierwsze pięć miejsc przypadło krajom azjatyckim - informuje BBC. Na czele rankingu uplasował się Singapur, drugie miejsce zajął Hongkong, a trzecie miejsce przypadło Korei Południowej. Japonia znalazła się tuż za podium, a pierwszą piątkę zamyka Tajwan" Miejsca od 6 do 11 przypadają krajom europejskim i Kanadzie. Są to kolejno: Finlandia, Estonia, Szwajcaria, Holandia, Kanada i Polska. 12 miejsce zajął Wietnam, 13 przypadło Niemcom. W pierwszej dwudziestce krajów z najlepszym poziomem nauczania znalazła się jeszcze Wielka Brytania. Poza nią znalazła się m.in. Francja i USA." Czyli Polska jest na 11 miejscu na 72 kraje. Świadczy to o pracy polskich nauczycieli i tylko można wyrazić zdziwienie ,że tak marnie są opłacani i proponuje się im jakieś zapomogi.

  Odpowiedz
 • Młody nauczyciel(2019-07-20 09:11) Zgłoś naruszenie 01

  To oburzające że nasz ZNP nie jest jeszcze partia polityczna. Przy tak szerokim poparciu ze strony polityków totalnej opozycji, nasza partia ZNP z tow. Broniarzem ma szansę zaistnieć. Mozemy liczyć nawet już na mocne 0.5% poparcia, nawet pan prezydent Wałęsa i Mateusz, ten od kasy że skarbonek, zapowiedzieli poparcie.

  Odpowiedz
 • Karol(2019-07-20 08:14) Zgłoś naruszenie 03

  Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie - pisze „Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na raport OECD „Education at a Glance 2011". Jak dowodzi raport polscy nauczyciele pracują rocznie zaledwie 489 godzin podczas, gdy ich koleżanki i koledzy po fachu w USA pracują niemal 1100 godzin rocznie. W Unii Europejskiej średnia wynosi 779 godzin. Wynik rodzimych nauczycieli w przeliczeniu na dni daje średnio zegarowo 2 godziny i 42 minuty. W krajach UE nauczyciele średnio spędzają na lekcjach blisko pięć godzin dziennie. Co może byc zaskakujące - z raportu wynika, że w Polsce na jednego nauczyciela przypada 10 uczniów. Nawet najbogatsze państwa - takie jak Norwegia, Japonia czy USA nie mają tak dobrej statystyki. W raporcie jest też więc mowa o zbyt dużej liczbie nauczycieli w polskich szkołach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat ubyło w Polsce ponad milion uczniów. Nauczycieli jest pół miliona. Eksperci wypowiadający się na łamach Dziennika Gazety Prawnej winą za ten stan rzeczy obarczają kolejne rządy, które nie odważyły się zreformować Karty nauczyciela. Więc ile chcą za godzinę pracy i za każdy miesiąc „wolnego od pracy” ??

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane