statystyki

300+ na wrześniową wyprawkę szkolną jednak bez ustawy

autor: Michalina Topolewska04.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:33
Brak zmian jest o tyle zaskakujący, że jeszcze w lutym br. rząd wskazywał, że świadczenie 300+ jako istotny element polityki rodzinnej państwa wymaga stabilnej podstawy prawnej, dającej pewność jego funkcjonowania w kolejnych latach.

Brak zmian jest o tyle zaskakujący, że jeszcze w lutym br. rząd wskazywał, że świadczenie 300+ jako istotny element polityki rodzinnej państwa wymaga stabilnej podstawy prawnej, dającej pewność jego funkcjonowania w kolejnych latach.źródło: ShutterStock

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu świadczenie z programu „Dobry start” na następny rok szkolny będzie dalej przyznawane na podstawie rozporządzenia, a nie ustawy.

Rozliczamy sprzedaż mieszkania >>>>

Tak wynika z pisma wysłanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) do gmin. Resort informuje w nim, że w związku ze zbliżającą się datą przyjmowania wniosków o przyznanie 300+ na wyprawkę szkolną – rodzice będą je mogli składać od 1 lipca – bez zmian pozostają akty prawne regulujące zasady jego uzyskiwania, czyli uchwała oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 1 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061). Jednocześnie aktualny pozostaje wzór wniosku, który jest opublikowany na stronie internetowej MRPiPS. Będzie go więc można składać od 1 lipca przez internet, a miesiąc później w tradycyjnej, papierowej formie.

Brak zmian jest o tyle zaskakujący, że jeszcze w lutym br. rząd wskazywał, że świadczenie 300+ jako istotny element polityki rodzinnej państwa wymaga stabilnej podstawy prawnej, dającej pewność jego funkcjonowania w kolejnych latach. Dlatego właśnie pieniądze na wyprawkę miały być przyznawane na mocy ustawy, a nie rozporządzenia. Odpowiedni projekt w tej sprawie pojawił się pod koniec kwietnia i zakładał, że jego przepisy będą obowiązywać od 1 lipca br., kiedy to rodzice zaczną składać wnioski o wsparcie na rok szkolny 2019/2020. Jednak teraz okazuje się, że ustawy nie będzie, a przynajmniej nie w tym momencie. Jest to spowodowane tym, że zostało już bardzo mało czasu, bo niecały miesiąc do tego, jak rodzice zaczną zgłaszać się do gmin. Tymczasem projekt ustawy nie został jeszcze nawet przyjęty przez rząd.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane