statystyki

Stypendia dla studentów na nowych zasadach

autor: Paulina Szewioła27.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 27.11.2018, 12:40
Młodzi uczeni alarmują też, że w projekcie nie określono, kto będzie dokonywał oceny merytorycznej wniosku i w jaki sposób zapewni się udział w tym procesie osób kompetentnych w danej dziedzinie.

Młodzi uczeni alarmują też, że w projekcie nie określono, kto będzie dokonywał oceny merytorycznej wniosku i w jaki sposób zapewni się udział w tym procesie osób kompetentnych w danej dziedzinie.źródło: ShutterStock

Kluczowe dla uzdrowienia procesu przyznawania stypendiów jest wprowadzenie recenzji eksperckich – wskazuje Akademia Młodych Uczonych PAN w opinii do projektu nowego rozporządzenia przygotowanego przez resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Reguluje ono kwestie dotyczące wsparcia dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe oraz dla młodych naukowców za ich działalność akademicką.

Projekt zakłada, że pomoc dla tych pierwszych wzrośnie z 15 tys. zł do 17 tys. zł (wypłacanych jednorazowo). W drugim przypadku kwota nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosić 5390 zł miesięcznie. Chcąc jednak utrzymać poziom finansowania – który w latach 2014–2018 wynosił około 14,3 mln zł – resort nauki określił maksymalną liczbę przyznawanych corocznie stypendiów. Tych dla studentów będzie maksymalnie 840, natomiast w przypadku młodych naukowców limit wyniesie 170, z czego 50 proc. stanowić będą stypendia dla doktorantów.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane