statystyki

Prof. Pałys: Sędziowie jak marcowi docenci [WYWIAD]

autor: Anna Wittenberg06.08.2018, 07:21; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:42
Uprawnienia do otwierania kierunków studiów i nadawania stopni naukowych będą zależały nie od liczby zatrudnionych pracowników, ale od tego, jaka jest jakość nauki i badań w danych jednostkach.

Uprawnienia do otwierania kierunków studiów i nadawania stopni naukowych będą zależały nie od liczby zatrudnionych pracowników, ale od tego, jaka jest jakość nauki i badań w danych jednostkach.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy powinny zostać pilnie zmienione. Będziemy zabiegać, by nastąpiło to jak najszybciej. To zbyt daleko posunięta ingerencja w autonomię uczelni, która przyćmiewa naprawdę dobre rozwiązania ustawy – mówi DGP prof. Marcin Pałys.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisy ją wprowadzające. Ustawa zastępuje cztery do tej pory regulujące życie akademickie w Polsce. Zakłada duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, budowaniu kariery naukowej.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Tyj(2018-08-06 14:51) Zgłoś naruszenie 12

    Niby min. Gowin dba o najwyższą jakość w nauce, a daje przyzwolenie na powszechne drabinie ( umowy zlecenia, praca za granicą, w innej uczelni, w PAN...) akademików do dziadowskiej pensji. Czy gdyby wprowadzić mechanizmy preferujące pracę w jednym miejscu to wydajność wzrosłaby x2? Nie wiadomo dlaczego nie można wprowadzić opłat za studia na zasadach jak w UK- powszechnie dostępne kredyty gwarantowane przez państwo i system spłaty i umorzeń kredytów po studiach (jak choćby w uniwersytecie Covent)?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane