statystyki

Nauczyciele-wychowawcy ośrodka bez dnia wolnego za święto

autor: Michał Culepa14.06.2018, 09:39; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:15
Kalendarz

Sąd I instancji przychylił się do żądań nauczycieli, ale określił je mianem wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.źródło: Materiały Prasowe

Obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu święta przypadającego w inny dzień niż niedziela nie dotyczy nauczycieli.

Źródłem sprawy był pozew nauczycieli-wychowawców, zatrudnionych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w P., żądających m.in. zapłaty za pracę wykonywaną w dni ustawowo wolne od pracy. Nauczyciele wskazywali w pozwie, że ośrodek, w którym pracują, jest placówką całodobową i nieferyjną, czyli funkcjonującą przez cały rok. Wobec tego przy ustalaniu czasu pracy nauczycieli tam zatrudnionych powinna być uwzględniona także zasada określona w art. 130 par. 2 kodeksu pracy, zgodnie z którą każdy dzień, ustawowo wolny od pracy, przypadający na inny dzień tygodnia niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Taka praktyka zresztą funkcjonowała już wcześniej w tym ośrodku. Jednak po zmianie dyrekcji zarzucono ją.

W tej sytuacji nauczyciele wystąpili z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Zgodnie bowiem z przepisami Karty Nauczyciela (art. 42 ust. 1) czas pracy nauczyciela nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Ponieważ, jak twierdzili nauczyciele, święto obniża wymiar czasu pracy, oznacza to, że obniżeniu uległby również czas przeznaczony na zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. To z kolei oznaczałoby, że nauczyciel pracowałby w placówce dłużej, niż powinien, ale w ramach ogólnego czasu pracy. A z tytułu przekroczenia maksymalnego ustawowego wymiaru godzin dydaktycznych przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • xxc(2018-06-14 15:17) Zgłoś naruszenie 90

    To jeden ze wspaniałych przywilejów nauczycielskich. Kolejny przywilej to brak możliwości wzięcia dwóch dni urlopu na żądanie. Kolejny to brak możliwości wzięcia urlopu wtedy kiedy jest to naprawdę potrzebne. Kolejny top brak możliwości podziału dwóch dni na opiekę nad dzieckiem na godziny. Nauczyciel jako jedyny zawód musi wykorzystać cały dzień.

    Odpowiedz
  • ewfsdvxc(2018-06-14 17:55) Zgłoś naruszenie 10

    Gdyby to państwo traktowało oświatę jak przedsiębiorstwo prywatne, to albo musiałoby odrzucić z połowę "klienteli" albo by poszło z torbami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane