statystyki

Elektroniczną legitymację zakoduje dyrektor szkoły

autor: Artur Radwan08.05.2018, 20:00
Ministerstwo szacuje, że koszt wyprodukowania nowej legitymacji może wynieść ok. 17 zł.

Ministerstwo szacuje, że koszt wyprodukowania nowej legitymacji może wynieść ok. 17 zł.źródło: ShutterStock

Od września szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach legitymacje nie tylko w postaci papierowej, ale także elektronicznej. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

E-legitymacje wprowadzane są na prośbę rodziców, którzy chcieliby na jednym dokumencie kodować także np. bilet komunikacji publicznej. O takie rozwiązanie występowały też samorządy.

Wzór elektronicznej legitymacji jest określony w załączniku do rozporządzenia. Będzie podobna do dowodu osobistego. Na plastikowym blankiecie w każdym kolejnym roku szkolnym naklejane będą hologramy decydujące o ważności dokumentu. – Nowa e-legitymacja daje wiele możliwości. Na rewersie jej wzoru znalazło się pole umożliwiające nadruk – w procesie personalizacji karty – numeru układu elektronicznego oraz kodu kreskowego. Możliwe będzie również kodowanie na e-legitymacji dodatkowych usług wynikających z działalności statutowej szkoły oraz ulg związanych z przejazdami środkami publicznego transportu – wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik MEN. – O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły za zgodą rodziców lub pełnoletnich uczniów – zapewnia.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane