statystyki

Nowy sposób oceny nauczycieli. Chcesz awansu? Pracuj bez zapłaty

autor: Anna Wittenberg18.04.2018, 07:55; Aktualizacja: 18.04.2018, 08:34
Zdaniem Baszczyńskiego to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o problemy z nowymi przepisami.

Zdaniem Baszczyńskiego to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o problemy z nowymi przepisami.źródło: ShutterStock

Nauczyciel zamiast skupić się na pracy z uczniami, zajmie się zbieraniem funduszy dla szkoły i zostanie jej PR-owcem. To efekt zmian, które wprowadził resort edukacji, a twórczo interpretują dyrektorzy placówek.

Pozyskiwanie wyposażenia dla pracowni przedmiotowych, współpraca z parafią i radą gminy czy przygotowywanie prezentacji multimedialnych na potrzeby PR-owskie szkoły – od takich kryteriów może zależeć awans zawodowy i pensja nauczyciela. Wbrew pozorom to nie MEN zmusza ich do takich działań. Resort co prawda zmienił system oceny pracy pedagogów, ale określił tylko ogólne kryteria, które powinien wziąć pod uwagę szef placówki oświatowej. W znowelizowanej Karcie nauczyciela MEN zobowiązało dyrektorów do tego, by generalne wytyczne uszczegółowili tak, żeby uwzględnić specyfikę pracy w danej szkole. Zarządzającym miało to zapewnić więcej swobody. Dla nauczycieli oznacza jednak więcej problemów. W jednym z przesłanych do redakcji regulaminów oceniania znalazł się choćby wymóg promowania szkoły w internecie, w innym organizowania warsztatów z zakresu psychologii rozwojowej dla rodziców. W kolejnym lepszą ocenę dostanie ten nauczyciel, który po pracy za darmo prowadzi dodatkowe zajęcia z uczniami.

– MEN w ogólnych kryteriach zobowiązuje nauczyciela do tego, żeby realizował „czynności i zadania zgodnie z potrzebami szkoły”. Ponieważ nie ma tu żadnych ograniczeń, dyrektor może uznać, że szkole potrzebne są czyste toalety lub cotygodniowe mycie okien, a dobrze oceniany nauczyciel to taki, który wypełnia właśnie te obowiązki – ironizuje Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zdaniem Baszczyńskiego to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o problemy z nowymi przepisami. – Skoro każdy dyrektor szkoły może przyjąć własne wytyczne do ministerialnych kryteriów, to w całej Polsce może funkcjonować ponad 25 tys. różnych pomysłów – ostrzega. – Dla dyrektorów doprecyzowanie wymogów to również wyzwanie – twierdzi jednak Marek Pleśniar, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. – Mogą oni ustalać wskaźniki pod konkretnych nauczycieli, faworyzując ich. Lub odwrotnie, rzucając kłody pod nogi nielubianym – dodaje wiceszef ZNP. To natomiast może mieć realny wpływ na ich dalszą ścieżkę zawodową. Sami nauczyciele obawiają się chaosu w systemie ocen, zwłaszcza że nierzadko pracują w dwóch różnych szkołach.

Dyrektorzy w całej Polsce przygotowują regulaminy oceny pracy nauczyciela – to obowiązek, który nałożyła na nich styczniowa nowelizacja Karty nauczyciela. Od września wszyscy pedagodzy mają być oceniani przez dyrektorów placówek w czterostopniowej skali. Proces ma się powtarzać co trzy lata. Od niego zależeć będzie awans zawodowy i finansowe gratyfikacje.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Zuzia(2018-04-18 09:00) Zgłoś naruszenie 604

  Pensje jak dla sprzątaczek już mamy-bez urazy bo to zajęcie bardzo potrzebne i przydatne ale nie wymaga długoletniego zdobywania specjalistycznych kwalifikacji-teraz pozostaje już tylko posprzątać by zagwarantować sobie awans. I straszno i śmieszno....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fr(2018-04-18 10:31) Zgłoś naruszenie 282

  No to awans miałabym w kieszeni. Ale jestem dyplomowanym, to może za te działania jakieś podwyżki? Bo w tym momencie robię za darmo coś za co zewnętrzna forma wzięłaby grube pieniądze, a ja nawet często dziękuję nie słyszę.

  Odpowiedz
 • realista(2018-04-18 09:21) Zgłoś naruszenie 2615

  Pracowałem z szkole, ten cały system oceny i awansu ma się nijak jak ktoś chce szukać pracy poza szkołą. Tylko osoby zdesperowane albo nie radzące sobie w życiu idą do pracy w szkole. Takich nauczycieli z prawdziwego zdarzania to tam jest naprawdę niewielu

  Odpowiedz
 • Mural(2018-04-19 06:40) Zgłoś naruszenie 241

  Powinnam mieć kokosy, tyle dla szkół zrobiłam za friko w czasie 34 lat pracy! Niektórzy aż do 1994 roku nawet płacili za nadgodziny Czasami. Inni udawali, że nie zauważali, nie czytali sprawozdań. Młodzi, nie dajcie się nabrać!

  Odpowiedz
 • ala(2018-04-18 10:41) Zgłoś naruszenie 242

  Ja dorabiam juz jako sprzataczka... wiec doswiadczenie mam juz. Dyrektor smialo moze mi dodac nowe obowiazki hehehe

  Odpowiedz
 • Kasia(2018-04-18 17:59) Zgłoś naruszenie 222

  Co by tu jeszcze ********* co by tu jeszcze....................

  Odpowiedz
 • Roma(2018-04-18 10:50) Zgłoś naruszenie 1817

  Ścieżka awansu nauczycieli to fikcja. Przecież 60 % nauczycieli to nauczyciele dyplomowani. Skoro mamy tak świetnych nauczycieli to dlaczego jest tak źle?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • zielona dobra zmiana(2018-04-20 11:29) Zgłoś naruszenie 101

  dyplomowanych pedagogow trzeba pogonic bo zdobyli wszystkie awanse i teraz trzeba im podniesc pensje a tak zatrudni sie takich co beda zdobywac awans przez 20 lat aby im za szybko wyzszej pensji nie dawac (tak rzad zaoszczedzi na podwyzkach) a jak juz osiagna wszystkie awanse i trzeba im bedzie podniesc pensje to pogonic ich i na ich miejsce znowu mlodych zatrudnic ktorzy beda zadarmo pracowac by zdobyc awans. Tu nie chodzi o przerobienie pedagoow tylko Polakow bo wkoncu rzad chce im zafundowac tanszych pedagogow a dzieci wladzy chodza do elitarnych szkol. Podobnie w firmie pracujesz 10 lat zdobywasz stopnie awansu plus lata edukacji a po 10 latach masz wypad z baru bez podwyzek przez caly czas pracy bo szef zatrudnil mlodych ktorzy chca wierzyc ze zadarmo pracujac dostana wyzsze wynagrodzenie

  Odpowiedz
 • Adrianaaa(2018-04-20 14:19) Zgłoś naruszenie 90

  mam nadzieje że na pomysłach się skończy. wg mnie nie opłaca się dzisiaj pracować jako nauczyciel . Sami możecie np, na tym blogu http://praca-opolskie.pl/ poczytać sobie o tym w jakich branżach opłaca się zatrudnić. Też mam wykształcenie pedagogiczne, ale wybrałam inną ścieżkę kariery i absolutnie nie żałuje.

  Odpowiedz
 • Michał(2018-12-23 22:01) Zgłoś naruszenie 00

  Więc ja polecam pracować na swoim - zakładasz konto na profilu jak angielski prywatnie albo podobnym portalu i można być sobie szefem

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane