statystyki

Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018. Co lepsze: Praca czy prestiż?

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger17.04.2018, 07:17; Aktualizacja: 17.04.2018, 07:22
Kliknij na zdjęcie: Oto pełny ranking studiów inżynierskich Perspektywy 2018

Kliknij na zdjęcie: Oto pełny ranking studiów inżynierskich Perspektywy 2018źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najlepsze kierunki inżynierskie w Polsce prowadzą Politechnika Warszawska i AGH w Krakowie – wynika z najnowszego Rankingu Perspektywy 2018. To jednak nie oznacza, że to właśnie po tych uczelniach zarabia się najwięcej.

Bez dwóch zdań te dwie szkoły zdominowały tegoroczne zestawienie. Pierwsza prowadzi aż 10 kierunków z najwyższą notą, druga – osiem. W czołówce znalazły się też Politechnika Śląska (dwa najlepsze kierunki) i Politechnika Wrocławska (jeden).

Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018 adresowany jest do maturzystów. – Chcemy pomóc młodym ludziom w wyborze kierunku studiów w obszarze dyscyplin technicznych, najbardziej potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca rankingu.

W ramach zestawienia przebadano 21 kierunków. O ocenie decydowało 12 wskaźników w sześciu kategoriach – od prestiżu i efektywności naukowej po ekonomiczne losy absolwentów i innowacyjność.

Co ciekawe, nie zawsze pierwsze miejsce jest gwarancją najlepszego startu na rynku pracy. Mimo że ten wskaźnik najsilniej wpływał na ocenę (aż w 15 proc.), uczelnie z gorszych miejsc często wypadały pod tym kątem lepiej niż kierunki z czołówki.

Dobrym przykładem jest elektrotechnika – choć ogólnie wygrywa tu krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, to badania i statystyki dowodzą, że na rynku pracy najlepiej wiedzie się absolwentom Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego (choć w ogólnej klasyfikacji zajął on 9. miejsce). Mogą oni liczyć na 4,1 tys. zł brutto miesięcznie – aż o 1,2 tys. zł więcej niż średnia dla tego kierunku.

Wskaźnik pokazujący ekonomiczną wartość dyplomu pojawił się w zestawieniu dopiero po raz drugi. Opracowany został na podstawie danych zbieranych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach systemu Ekonomiczne Losy Absolwentów.

Jak zastrzegają autorzy, ranking bierze pod uwagę jedynie popularne kierunki studiów, prowadzone przez odpowiednio dużą liczbę uczelni. Należy też zwrócić uwagę, że studia kończące się tytułem inżyniera lub magistra inżyniera prowadzą również uniwersytety.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane