Po „Maluchu” czas na „Malucha plus”, czyli więcej pieniędzy na żłobki

autor: Janusz K. Kowalski02.11.2017, 07:32; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:42
Polskie gminy zgłosiły zapotrzebowanie tylko na 37,9 tys., choć rzeczywiste potrzeby są większe.

Polskie gminy zgłosiły zapotrzebowanie tylko na 37,9 tys., choć rzeczywiste potrzeby są większe.źródło: ShutterStock

Z roku na rok przybywa miejsc opieki nad małymi dziećmi, ale wciąż w 70 proc. gmin nie ma dla nich ani jednej placówki, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

W ubiegłym roku działało w Polsce 2710 żłobków i ich oddziałów oraz klubów dziecięcych. To o 388 więcej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS.

Nadal jednak na mapie kraju jest bardzo dużo białych plam. Na 2478 gmin tylko w 722 były placówki, które oferowały łącznie 92,5 tys. miejsc dla maluchów. To i tak ponad dwa razy więcej niż przed sześcioma laty, gdy opracowano program rozwoju tych instytucji pod nazwą „Maluch”.

Ten wzrost pozwolił jednak objąć opieką w ub.r. tylko 7,8 proc. dzieci do lat trzech – zaledwie o 1 pkt proc. więcej niż w roku poprzednim. To zdecydowanie za mało. We Francji lub w Belgii ze żłobków korzysta ponad 40 proc. dzieci. Komisja Europejska zaleca, by opieką objąć 33 proc. dzieci do lat trzech. Żeby tak się stało, w żłobkach i podobnych placówkach powinno być u nas ok. 300 tys. miejsc.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • w Płocku administracja i obsługa w tych placówkach(2017-11-06 09:58) Zgłoś naruszenie 21

    z kwalifikacjami i odpowiednim wykształceniem zarabia POniżej najniższej krajowej.Dzieleniem pieniędzy i stanowisk zajmuje się ratusz.POdważając iż w tych placówkach,nie pracują pracownicy samorządowi,oprócz dyrektorów..Gdyz inne placówki urzedu miasta otrzymują nagrody,trzynastki,paczki świąteczne dla pracowników.Żłobki są zaPOmniane.Lecz dyrektorom tych placówek POdwyższono płace o 700 zł.Ratuszowi ludzie z tych placówek POtrzebni są tylko przy wyborach?????????????????///

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane