statystyki

Kandydaci na studia podyplomowe zdani na łaskę uczelni: Zaświadczenia od proboszcza może być wymagane

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.10.2017, 07:19; Aktualizacja: 19.10.2017, 07:51
studia-doktorant-smutek

W uzasadnieniu WSA wskazał, że kandydaci mają prawo do wniesienia skargi na decyzję uczelni o nieprzyjęciu na studia.źródło: ShutterStock

Szkoła wyższa może wymagać od kandydata zaświadczenia od proboszcza. Takie wnioski płyną z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, które zapadło wczoraj.

– Nie składamy broni. Czekamy na pisemne uzasadnienie i wówczas najprawdopodobniej będziemy wnosić zażalenie na postanowienia sądu – zapowiada dr Krzysztof Śmiszek, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, które zaangażowało się w sprawę.

Sąd oddalił skargę Marka Joppa, przewodniczącego SLD w Toruniu, który nie zgodził się z decyzją o nieprzyjęciu go na studia podyplomowe. Chciał bowiem zostać studentem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. W marcu otrzymał informację, że dostał się na studia podyplomowe. Brakowało mu tylko jednego dokumentu – zaświadczenia od proboszcza. Nie dostarczył go, uzasadniając, że nie może, bo jest ateistą. Uczelnia cofnęła więc decyzję o przyjęciu na studia. Mężczyzna złożył skargę do WSA w Bydgoszczy. Podniósł, że uczelnia naruszyła jego prawo do równego traktowania oraz niedyskryminacji w życiu społecznym. Wykroczyła też poza zasadę autonomii szkoły wyższej, odmawiając przyjęcia na świeckie studia podyplomowe z uwagi na nieprzedłożenie przez skarżącego w postępowaniu kwalifikacyjnym pisemnej opinii księdza proboszcza. Zaznaczył też, że studia, które chciał podjąć, były dofinansowane z pieniędzy publicznych – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tymczasem uczelnia ograniczyła pulę osób, które mogą skorzystać ze środków dotacyjnych wyłącznie do tych, które przedstawią zaświadczenie od księdza. To zdaniem skarżącego stawia wewnętrzne regulacje uczelni w oczywistej sprzeczności z normami prawa bezwzględnie obowiązującego o wyższej randze.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Gos(2017-10-19 11:10) Zgłoś naruszenie 154

  No,to wyczerpać drogę prawną w kraju i do ETPCz.Dopóki te studia są finansowane z pieniędzy publicznych uczelnia nie ma prawa ustalać takich wymogów.Ponadto Konstytucja mówi o wolności sumienia i wyznania,więc nie rozumiem tego wyroku.Ale - nie wszystko w naszej pięknej krainie da się dziś zrozumieć..

  Odpowiedz
 • Borsa(2017-10-19 17:14) Zgłoś naruszenie 31

  Czy pan v-ce Premier otrzymał zgodę proboszcza i może ją okazać, by zostać v-ce Premierem? Jeżeli takiej zgody nie posiada, to czy nie powinien być dyscyplinarnie wyrzucony z Rządu?

  Odpowiedz
 • Marcin(2017-10-19 14:09) Zgłoś naruszenie 23

  W Anglii i Walii 840000 uczniów uczy się w szkołach katolickich, tj takich które "promote Catholic interests in education; safeguard Catholic interests in education; and, contribute to Christian perspectives within educational debate at national level". TAK, szkoły te są finansowane przez państwo. TAK, wymagane jest zaświadczenie o ochrzczeniu.

  Odpowiedz
 • Marcin.(2017-10-19 14:11) Zgłoś naruszenie 23

  W Anglii i Walii 840000 uczniów uczy się w szkołach katolickich, tj takich które "promote Catholic interests in education; safeguard Catholic interests in education; and, contribute to Christian perspectives within educational debate at national level". TAK, szkoły te są finansowane przez państwo. TAK, wymagane jest zaświadczenie o ochrzczeniu...

  Odpowiedz
 • Czy to jeszcze ...(2017-10-19 18:21) Zgłoś naruszenie 21

  .... jest wolny i demokratyczny kraj ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane