Tradycyjnie rok szkolny rozpoczyna się 1 września, w tym roku wyjątkowo zacznie się później. Zgodnie z rozporządzeniem ws. organizacji roku szkolnego, jeśli 1 września wypada w piątek - tak było w tym roku - albo w sobotę lub niedzielę, rozpoczęcie roku jest przesunięte na pierwszy dzień roboczy po weekendzie. W tym roku wypada to 4 września.

Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że we wszystkich typach szkół w roku 2017/2018 będzie się uczyć 4 mln 915 tys. dzieci i młodzieży.

Najwięcej uczniów będzie w szkołach podstawowych - 714,2 tys. W tej grupie znajdzie się 371 tys. dzieci, które dopiero rozpoczną naukę - to uczniowie I klas. Liczba uczniów w szkołach podstawowych będzie w tym roku większa w związku w wydłużeniem cyklu kształcenia w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. W tym roku w podstawówkach uczyć się będzie pierwszy rocznik VII-klasistów, czyli 373,8 tys. uczniów.

W związku z nieprzeprowadzeniem wiosną naboru do klas I gimnazjów, liczba gimnazjalistów będzie niższa niż w latach ubiegłych i wyniesie 714,2 tys. dzieci (w II klasach 358,8 tys. i w III klasach - 355,4 tys.).

W liceach ogólnokształcących w nowym roku będzie 473,2 tys. uczniów, w technikach - 465,8 tys., w zasadniczych szkołach zawodowych - 101,3 tys. (będą tylko klasy II i III) i szkołach branżowych, które zostały przekształcone ze szkół zawodowych - 89,5 tys. (w tym roku ruszają I klasy).

Z szacunków MEN wynika, że w szkołach przysposabiających do pracy uczyć się będzie 9,5 tys. uczniów, w szkołach policealnych - 234,5 tys., a w szkołach dla dorosłych - 159,2 tys.