statystyki

Dyrektor powinien poinformować rodzica o kwalifikacjach nauczyciela

23.08.2017, 17:00
nauczyciel

Wniosek o udostępnienie arkuszy organizacyjnych wraz z danymi osobowymi nauczycieli i informacją o ich kwalifikacjach dotyczy tej materii, którą reguluje ustawa o dostępie do informacji publicznej.źródło: ShutterStock

Rodzice martwią się, czy ich dzieci w siódmej klasie szkoły podstawowej będą uczyć nauczyciele z odpowiednim przygotowaniem w trakcie studiów, czy też po zwykłych kursach podyplomowych. Czy na wniosek opiekunów uczniów dyrektor samorządowej szkoły zobowiązany jest do udzielenia informacji dotyczących wykształcenia, nazwy uczelni i ukończonych kursów przez nauczycieli?

Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP:

Tak. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi ustawa o dostępie do informacji publicznej. Od razu trzeba podkreślić, że daje ona uprawnienie domagania się informacji każdemu, niezależnie od powiązania z uczącymi się dziećmi, zamieszkaniem w danej gminie, wiekiem czy poczytalnością. Co do formy także jest ona dowolna, zatem rodzice czy opiekunowie mogą o to zapytać nie tylko w formie pisemnej, ale także e-mailowej lub ustnej.

Szkoła podstawowa jest placówką publiczną, nie może zatem budzić żadnych wątpliwości, iż jej dyrektor stanowi podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej na zasadach określonych w ustawie.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane