statystyki

Oświata: Racje resortu i sygnały od nauczycieli

autor: KTop01.06.2017, 10:30; Aktualizacja: 01.06.2017, 11:06
nauczycielka

nauczycielkaźródło: ShutterStock

PROBLEM: W ostatnim wydaniu Tygodnika Gazeta Prawna (26-28 maja, TGP nr 20, DGP nr 101) opisywaliśmy kwestie ochrony przed zwolnieniem w przypadku nauczycieli podlegających redukcjom etatów w związku z reformą oświatową. Opublikowaliśmy opinię Ministerstwa Edukacji Narodowej z 23 maja, w której stwierdzono: „nauczyciele, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, powinni być objęci ochroną przedemerytalną. Powyższe potwierdził SN w wyroku z 5 lipca 2011 r., sygn. akt I PK 15/11”. Pojawiła się wówczas wątpliwość, czy powołany wyrok potwierdza tezy ministerstwa. Okazuje się jednak, że orzeczenie to mówi o ochronie przedemerytalnej w dwóch przypadkach – z jednej strony nawiązując do emerytury nauczycieli z art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 1379 ze zm., dalej: KN), z drugiej zaś do emerytury pedagogów jako zatrudnionych w szczególnym charakterze, o której mowa w art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.). SN uznał, że w tym pierwszym przypadku ochrona emerytalna nie przysługuje, w drugim natomiast – już tak. Wyjaśnia to MEN w kolejnym stanowisku.

Zastrzeżenia względem przysługiwania ochrony przed zwolnieniem, nie tylko z uwagi na okres przedemerytalny, ale też inne okoliczności, pozostają jednak aktualne. Nawiązuje do tego nadesłany do redakcji list czytelniczki Martyny Antosiewicz dotyczący problemów z ochroną na gruncie obecnych przepisów, którego fragment publikujemy.

Wyjaśnienia MEN z 25 maja 2017 r.

W udzielonej odpowiedzi [stanowisko z 23 maja – red.] odnieśliśmy się do ochrony trwałości zatrudnienia w przypadku nauczyciela, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Przedstawiona opinia nie dotyczy więc uzyskania przez nauczyciela prawa do emerytury na mocy art. 88 KN. Tym bardziej że nauczyciel prawo do emerytury uzyskiwał bez względu na wiek legitymując się wyłącznie odpowiednim stażem pracy, a warunki określone w przepisie powinien spełnić do 31 grudnia 2008 r.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane