statystyki

Szkolnictwo wyższe: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej idzie z pomocą

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.05.2017, 18:00
studia książki

58,8 tys. zagranicznych studentów kształci się na polskich uczelniachźródło: ShutterStock

Słaba pozycja polskich uczelni w światowych rankingach, niski poziom umiędzynarodowienia naszych szkół wyższych czy niewielka liczba projektów badawczych realizowanych we współpracy z zagranicznymi naukowcami. To tylko niektóre powody powołania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dzisiaj projekt ustawy o NAWA ma przyjąć Rada Ministrów.

Celem projektu jest utworzenie nowej instytucji, której zadania będą koncentrowały się na umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego i nauki m.in. przez wsparcie mobilności akademickiej oraz uatrakcyjnienie oferty polskich uczelni dla zagranicznych studentów. NAWA ma zostać powołana 1 października 2017 r., a jej siedziba będzie znajdowała się w Warszawie. Z projektu wynika, że NAWA ma być finansowana m.in. ze środków, które miały zostać przeznaczone na program „Studia dla wybitnych”. Zakładał on, że studenci z budżetu państwa mieli otrzymywać pieniądze na kształcenie w najlepszych uczelniach na świecie – Harwardzie czy Oksfordzie. Do jego przyjęcia jednak nie doszło, a środki postanowiono wykorzystać w inny sposób. Dzięki temu w ciągu pierwszego roku ma zostać przeznaczone na NAWĘ z rezerwy celowej budżetu państwa 5 mln zł, w 2018 r. 20 mln zł, w 2019 r. 25 mln zł, a w latach w 2020–2026 po 33,4 mln zł. Ponadto NAWA będzie mogła także prowadzić działalność gospodarczą.

W trakcie konsultacji publicznych kontrowersje wzbudziły zasady wyłaniania dyrektora NAWA. Zgodnie z projektem na stanowisko to może zostać wybrana osoba, która m.in.: ukończyła studia magisterskie, jest obywatelem polskim, posiada co najmniej 6-letni staż pracy (w tym minimum 3-letni na stanowisku kierowniczym), udokumentuje doświadczenie we współpracy międzynarodowej dotyczącej szkolnictwa wyższego lub nauki oraz zna język obcy.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane