statystyki

Uczelnie zarobią na wybitnych maturzystach

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 04.05.2017, 09:06
W tym roku pieniądze trafią do 117 szkół publicznych, które przyjęły łącznie 8,6 tys. prymusów.

W tym roku pieniądze trafią do 117 szkół publicznych, które przyjęły łącznie 8,6 tys. prymusów.źródło: ShutterStock

Już w maju do uczelni, które zrekrutowały najlepszych kandydatów na studia, popłyną dodatkowe pieniądze. Łącznie 82 mln zł.

– Chcemy zachęcić szkoły wyższe do tego, aby przyjmowały w poczet swoich studentów jak najlepszych kandydatów, z najlepszymi wynikami uzyskanymi w trakcie egzaminów dojrzałości i aby uczelnie konkurowały o nich – mówi prof. Teresa Czerwińska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

W tym roku pieniądze trafią do 117 szkół publicznych, które przyjęły łącznie 8,6 tys. prymusów. Dodatkowe środki można otrzymać za maturzystów, którzy uzyskali 100 proc. punktów z przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym lub znajdują się w gronie 3 proc. osób, które uzyskały co najmniej 85 proc. punktów.

Jeżeli maturzysta na tak wybitnym poziomie zaliczył kilka przedmiotów, uczelnia za każdy z nich otrzyma pieniądze. Czyli jeżeli jedna osoba uzyskała najlepszy wynik, np. z matematyki, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie, to szkoła wyższa, która ją przyjęła, otrzyma potrójną dotację.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane