W 2018 roku będzie działał Fundusz Rozwoju Edukacji Zawodowej. Będziemy do niego zapraszać spółki Skarbu Państwa i korporacje pracodawców - zapowiedziała w środę minister edukacji Anna Zalewska.

"W 2018 roku będzie działał Fundusz Rozwoju Edukacji Zawodowej" - powiedziała Zalewska w rozmowie z TVP1 i TVP Info. Jej zdaniem pracodawcy są gotowi do wyłożenia dodatkowych pieniędzy do systemu edukacji, po to, "by warsztaty wyglądały jak powinny w XXI wieku". Umożliwi to także pracodawcom egzaminowanie uczniów w miejscu pracy.

Zalewska zwróciła też uwagę na podpisaną w ubiegłym tygodniu w Wałbrzychu deklarację, w której zarządy 14 specjalnych stref ekonomicznych poparły założenia nowej polityki oświatowej dotyczące szkolnictwa zawodowego. Utworzenie Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej ma być jednym z efektów deklaracji.

"Mamy podpisaną deklarację wałbrzyską przez specjalne strefy ekonomiczne, które będą nas wspierać w budowaniu szkolnictwa zawodowego, branżowego. Za moment będziemy zapraszać spółki skarbu państwa i poszczególne korporacje pracodawców. Chcemy być razem z tymi, którzy potrzebują szkolnictwa zawodowego" - powiedziała minister.

Reklama

W środę w południe, na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, Zalewska deklarowała, że MEN bardzo mocno stawia na szkoły branżowe oraz Fundusz Rozwoju Edukacji Zawodowej. "Pokażemy go państwu pod koniec tego roku. Będzie ten fundusz po prostu wsparciem do subwencji oświatowej, do systemu finansowania szkolnictwa zawodowego, który będzie dedykowany od pracodawców, od spółek skarbu państwa, od specjalnych stref ekonomicznych" - powiedziała wtedy minister.

"Tak funkcjonuje szkolnictwo zawodowe na całym świecie" - dodała.

W piątek w Wałbrzychu Zalewska mówiła, że trwają prace zmierzające do premiowania - przez przyznawanie subwencji - szkół oferujących zawody poszukiwane przez pracodawców. Szefowa resortu wyraziła również nadzieję, że pracodawcy umożliwią pracownikom firm zaangażowanie w organizację praktycznego kształcenia uczniów i w ich egzaminowanie. Według minister, istotna będzie także współpraca pracodawców z kuratorami oświaty - chodzi o to, żeby można było do nich zgłaszać zapotrzebowanie na kształcenie w konkretnych zawodach.

1 września 2017 r. rozpocznie się reforma edukacji. W jej ramach zostanie zmieniona m.in. struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.