Do końca czerwca wszyscy nauczyciele tzw. wrażliwych roczników, czyli klas I, IV i VII zostaną przeszkoleni z nowych podstaw programowych - zapowiedziała w środę minister edukacji Anna Zalewska. Szkolenia przeprowadzi Ośrodek Rozwoju Edukacji - dodała.

"Mamy gotowe, nowoczesne podstawy programowe" - podkreśliła minister, dodając, że zakładają one m.in. wprowadzenie w klasach w klasach I-III podstaw programowania i nauki gry w szachy jako wsparcie w nauczaniu matematyki.

Zalewska przypomniała, że zupełnie nowe podręczniki pojawią się w klasach: I, IV i VII. "Wszystkie pozostałe pozostają bez zmian" - powiedziała minister. Stąd też szkolenia obejmą właśnie nauczycieli, pracujących w tych klasach.

"Wszystkie podręczniki będą darmowe, dotacja została utrzymana dla wszystkich roczników" - przypomniała jednocześnie minister.

Szefowa MEN: W tym roku ustawa różnicująca subwencję oświatową

W 2017 roku zostanie przygotowana ustawa o finansowaniu oświaty, która zróżnicuje subwencję oświatową na szkolnictwo zawodowe - zapowiedziała w środę minister edukacji Anna Zalewska po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

"Razem z premierem (Mateuszem) Morawieckim będziemy pracować nad stworzeniem funduszu rozwoju edukacji zawodowej" - powiedziała Zalewska na konferencji prasowej po tym spotkaniu.

Szefowa MEN zapowiedziała, że w 2017 roku zostanie przygotowana ustawa o finansowaniu oświaty. "Pokażemy, że subwencja oświatowa na szkolnictwo zawodowe powinna być zróżnicowana i uzależniona od zawodu, który ma szansę na rynku" - powiedziała Zalewska.

Jak dodała, od 3 litego rozpocznie się analiza subwencji oświatowej. "Subwencja oświatowa nie przystaje do polityki oświatowej rządu. Nie przystaje do XXI wieku" - dodała.

Zalewska: W kwietniu harmonogram podwyżek dla nauczycieli

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w środę, że w kwietniu przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli.

Szefowa MEN wskazała, że od dwóch miesięcy pracuje zespół - składający się m.in. ze wszystkich związków zawodowych, samorządowców i przedstawicieli resortu, który pracuje nad statusem zawodowym pracowników oświaty.

"Chcemy ten system uporządkować, a jednocześnie chcemy wskazać drogę do kolejnych podwyżek. Chcielibyśmy wskazać te podwyżki od 2018 r. W tym roku, tak jak wcześniej powiedziałam, waloryzacja" - przekazała szefowa MEN.

Dodała, że od lutego wspólnie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem "rozpocznie pracę, tak by pod koniec czerwca pokazać budowę systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli".

Zalewska: najważniejsze będzie spokojne wdrażanie reformy

W 2017 r. najważniejsze będzie spokojne, przy pełnej współpracy z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami i samorządowcami, wdrażanie reformy - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska w środę na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

"Za Ministerstwem Edukacji Narodowej intensywny, pracowity rok. Przed nami kolejny; i kolejne trzy" - powiedziała Zalewska.

Przypomniała najważniejsze działania podjęte przez jej resort, m.in. zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz objęcie wszystkich dzieci sześcioletnich w edukacji przedszkolnej subwencją oświatową. Mówiła także o likwidacji tzw. godzin karcianych, sprawdzianu dla szóstoklasistów, wzmocnieniu nadzoru pedagogicznego, wprowadzeniu centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych wobec nauczycieli.

Zalewska przypomniała także ogólnopolską debatę, która skończyła się przedstawieniem założeń nowej ustawy Prawo Oświatowe. "Wynika z niej jednoznacznie, że zależy nam na bezpieczeństwie, w tym cyberbezpieczeństwie (...). Mówimy o wychowaniu, o dążeniu do jednozmianowości, małych klas (...). Pokazaliśmy 4-letnie liceum, szkołę branżową, szkołę podstawową na miarę XXI wieku" - podkreśliła.

Ustawa ta została ta przyjęta w grudniu przez parlament i podpisana w styczniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z nią od 1 września 2017 r. rozpocznie się reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

"W 2017 roku to, co najważniejsze to spokojne, przy pełnej współpracy z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami i samorządowcami wdrażanie reformy" - podkreśliła Zalewska.