Wdrożenie reformy oświaty to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed minister edukacji Anną Zalewską - powiedziała premier Beata Szydło, która kontynuuje przegląd ministerstw. Reforma jest wdrażana zgodnie z harmonogramem - podkreśliła premier.

W ramach przeglądu resortów Beata Szydło w środę rano spotkała się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.

Jak powiedziała po spotkaniu, rozmowy dotyczyły m.in. połączenia działań, które podejmowane będą w kolejnych miesiącach i latach przez dwa resorty: nauki i szkolnictwa wyższego oraz resortu edukacji. Rozmowy dotyczyły tego, jak "reformując nie tylko polską szkołę, ale też szkolnictwo wyższe" wykształcić młodych ludzi tak, by ich umiejętności były "dostosowane do tych potrzeb, które są i w gospodarce, i na rynku pracy".

"Rozmawialiśmy przede wszystkim dzisiaj o tym, co zrobić, aby edukacja, aby wychowanie i szkolnictwo wyższe dawało szanse dla każdego młodego Polaka, ale też żeby przyczyniało się do rozwoju naszego kraju" - powiedziała premier. Podkreśliła, że system oświaty w Polsce traktowany jest całościowo.

Jak podkreśliła "w tej chwili wdrażana jest reforma oświaty" i "to jest to zadanie najważniejsze, które stoi przed panią minister Zalewską w tym roku".

"Jest to dobrze przygotowana (...) i przemyślana reforma; jest wprowadzana w życie zgodnie z założonym harmonogramem, wszystko przebiega tak, jak zostało zaplanowane" - podkreśliła Szydło.

Premier o reformie edukacji: przyjazna dzieciom, dbająca o nauczycieli

Realizowana reforma edukacji jest dobra, potrzebna, przyjazna dzieciom, dbająca o nauczycieli i realizująca oczekiwania rodziców - powiedziała w środę premier Beata Szydło.

"To dobra reforma, potrzebna reforma, przyjazna dzieciom, przyjazna polskiej szkole, dbająca o to by nauczyciele mieli pracę i wychodząca naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą przed wszystkim, aby szkoła była bezpieczna dla ich dzieci, aby była szkołą, w której zdobywają wykształcenie i są pod dobrą opieką" - powiedziała premier. "Taki jest cel tej reformy" - podkreśliła.

Premier zapewniła, że proces przygotowania i wdrażania reformy oświaty jest na bardzo wysokim poziomie profesjonalizmu.

"Rozumiem, że są różnego rodzaju krytyki, obawy i stąd rodziły się te nieprzychylne głosy, które się pojawiały wokół tej reformy, ale ten etap mamy już sobą. Teraz wszyscy powinniśmy zadbać o to, by polska szkołą dostała tę nową szansę, która od pierwszego września 2017 r. przed nią stoi" - powiedziała.

Szefowa rządu poinformowała, że minister edukacji Anna Zalewska razem ze swoim zespołem przygotowuje wszystkie niezbędne rozporządzenia.