Jak się uczyć do aplikacji? Odpowiedź wydaje się prosta: przede wszystkim do egzaminów należy się przygotować i nauczyć zadanego materiału. Nie warto odkładać nauki na ostatnią chwilę, ponieważ w przypadku egzaminów na aplikację materiału, który trzeba opanować, jest bardzo dużo. Od czego zacząć?

1. Przestudiuj uważnie zalecane akty prawne

Testy na egzamin na aplikacje będą bazowały na materiale, który został wskazany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Należy więc sięgnąć do listy obowiązkowych lektur i przestudiować wszystkie po kolei.

W tym roku lista lektur na niektóre aplikacje jest nieco krótsza niż w latach poprzednich: kandydatów na aplikację adwokacką i radcowską dotyczy 50 aktów, na notarialną – 53 akty.

W przypadku niejasności można sięgnąć do podręczników, komentarzy czy notatek ze studiów – w tym wypadku bowiem liczy się to, żeby materiał zrozumieć, a nie tylko „wykuć na blachę”.

Wśród wielu osób, które przygotowują się do egzaminów na aplikacje panuje przekonanie, że największą uwagę należy przywiązać do nauki podstawowych aktów: Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu Karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania administracyjnego, Kodeksu Pracy i Kodeksu Spółek Handlowych.

2. Testy z poprzednich lat

Dużym ułatwieniem dla kandydatów przymierzających się do zdawania na aplikację są testy z poprzednich lat. Są dostępne zarówno w wersjach papierowych, jak i na różnych stronach internetowych. Warto poświęcić czas i rozwiązać kilka – dzięki temu można nabrać wprawy w rozwiązywaniu pytań testowych i sprawdzić swoją wiedzę.

Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie symulacji egzaminu: można wyznaczyć sobie limit czasowy jak na prawdziwym egzaminie i spróbować rozwiązać któryś z poprzednich testów.

3. Warunki do nauki

Być może niektórym wyda się, że jest to błaha sprawa, ale warto wiedzieć, że warunki w jakich się uczymy w dużej mierze wpływają na nasze rezultaty.
Powinniśmy zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie i przewietrzenie pomieszczenia, w którym się przygotowujemy.

Inna kwestia, że każdy ma indywidualne preferencje, jeśli chodzi o samo miejsce nauki: niektórzy uczą się w domu, inni wybierają biblioteki czy coraz popularniejsze kawiarnie. Starajmy się także uczyć wtedy, gdy najłatwiej nam się skupić na materiale.

4. Motywacja

Z odpowiednią motywacją nauka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Tym bardziej, że uczenie się do egzaminów na aplikację nie jest łatwe: mamy tutaj do czynienia z bardzo dużą ilością trudnego materiału. Pomyślmy o tym, jakie chcemy osiągnąć cele i jak aplikacja się nam do tego przysłuży.

Kandydatom na aplikacje zostało kilka tygodni, które mogą wykorzystać na intensywne przygotowanie się do egzaminów. Warto się przyłożyć, by od przyszłego roku rozpocząć wymarzoną aplikację.