W ostatnią sobotę w Szczecinie odbyło się Pierwsze Ogólnopolskie Forum Aplikantów Adwokackich – informuje portal Adwokatura.pl. Podczas spotkania młodzi prawnicy narzekali na niskie zarobki, a także na to, że obowiązek opłat za aplikację stawia ich w trudnej sytuacji finansowej.

W Szczecinie aplikanci z 24 izb rozmawiali o przyszłości zawodu adwokata, o etyce, misji i zadaniach przed nimi stojącymi oraz o modelu szkolenia przyszłych adwokatów w Polsce i innych krajach.

Jak podaje Adwokatura.pl, wielu aplikantów zwracało uwagę jak istotne jest zdobywanie praktyki podczas aplikacji. Chwalono szkolenia z tzw. Case Method, jakie zorganizowała wiosną tego roku Komisja Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy NRA. Młodzi prawnicy wyrazili nadzieję, że tego typu zajęć będzie coraz więcej na szkoleniach aplikanckich.

Portal informuje, że podczas spotkania poruszono również kwestie opłat za aplikacje. Aplikanci narzekali, że niskie zarobki i obowiązek opłat za aplikację stawiają ich w trudnej sytuacji finansowej. Najczęściej muszę liczyć na pomoc rodziny. Były jednak i głosy, że opłata za aplikację to inwestycja w przyszłość. Uczestnicy forum zastanawiali się, czy nie można by wprowadzić państwowych dofinansowań do szkoleń, tak jak ma to miejsce w przypadku aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Aplikanci zwracali także uwagę na status osoby, która zdała egzamin zawodowy a nie została jeszcze wpisana na listę adwokatów. Osoba taka nie może bowiem stawać przed sądem. Adw. Agnieszka Zemke-Górecka uspokoiła słuchaczy, że czynności zmieniające te przepisy zostały już podjęte i wkrótce problem zostanie rozwiązany.