Na stronie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury pojawił się komunikat dotyczący ogłoszenia listy kwalifikacyjnej kandydatów na aplikantów aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej.

11 grudnia 2018 r. ponad 400 kandydatów przystąpiło do II etapu egzaminu na aplikację sędziowską i prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podczas drugiego etapu konkursu kwalifikacyjnego na aplikację sędziowską i prokuratorską kandydaci otrzymali do rozwiązania trzy kazusy z prawa: prywatnego, publicznego i karnego.

Kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki w marcu rozpoczną szkolenie w KSSiP. Zarówno aplikacja sędziowska, jak i prokuratorska trwają 36 miesięcy. Rzecznik KSSiP wyjaśnia, jak wygląda procedura przyjęcia kandydatów na aplikacje.

- Na aplikacje dostaje się łącznie 210 osób – 110 na sędziowską i 100 na prokuratorską. Osoby, których nazwisko znalazło przynajmniej na 210 miejscu na liście mogą wybrać, czy będą wnioskować o przyjęcie na aplikację sędziowską czy prokuratorską. Na podjęcie decyzji i przesłanie wniosku do KSSiP mają 2 tygodnie. Do wniosku należy dołączyć oryginał dyplomu ukończenia studiów i badanie lekarskie, z którego wynika, że kandydat jest zdolny do pełnienia służby sędziowskiej lub prokuratorskie i badanie psychologiczne - wyjaśnia dla gazetaprawna.pl prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy KSSiP.

Pełny komunikat KSSiP ws. listy kwalifikacyjnej znajduje się tutaj>>>