statystyki

Urzędy pracy nie wesprą aplikantów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.09.2017, 07:41; Aktualizacja: 06.09.2017, 08:53
prawnik, wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z ustawą szkolenie dla osób posiadających kwalifikacje zawodowe, które jest finansowane ze środków Funduszu Pracy, może trwać 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 24 miesiąceźródło: ShutterStock

 Nie ma szans, aby koszty aplikacji prawniczych były pokrywane z funduszy, którymi na cele aktywizacji zawodowej dysponują urzędy pracy. Od strony prawnej nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ze środków funduszu pracy finansowane były egzaminy adwokackie czy też radcowskie.

To clou odpowiedzi, jakiej udzielił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej trzem posłom Prawa i Sprawiedliwości, którzy wpadli na taki pomysł ulżenia przyszłym adwokatom i radcom prawnym.

O interpelacji wystosowanej do MRPiPS przez posłów Adama Ołdakowskiego, Jerzego Gosiewskiego i Jerzego Małeckiego w sprawie możliwości dofinansowania aplikacji prawniczych z urzędu pracy pisaliśmy pod koniec sierpnia. Ich inicjatywa spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony przedstawicieli władz samorządu adwokackiego. Jak się jednak okazuje, proponowane przez parlamentarzystów rozwiązanie nie znajdzie zastosowania w praktyce. A wszystko przez przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2017 r. poz. 1065, ze zm.), na podstawie których urzędy pracy prowadzą aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Jak tłumaczy wiceminister pracy Stanisław Szwed, aplikacji korporacyjnych nie można uznać za szkolenia, na które starosta może kierować bezrobotnych lub poszukujących pracy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane