statystyki

Luka w systemie rozliczania szpitalnych nadwykonań

autor: Agnieszka Janicka11.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 11.02.2016, 09:09
NFZ

NFZ

NFZ czeka twardy orzech do zgryzienia. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku ponadlimitowych świadczeń medycznych będzie musiał pokrywać rzeczywiste koszty ich wykonania.

W ostatnim czasie sporo zamieszania w służbie zdrowia wywołał wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt III CSK 455/14) dotyczący finansowania tzw. nadwykonań. Zgodnie z nim podmiotowi leczniczemu, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za wykonanie ponadlimitowych świadczeń ratujących życie w wysokości uzasadnionych kosztów ich udzielenia, a nie według stawek określonych w umowie.

Z prawnego punktu widzenia nadwykonania można podzielić na dwie kategorie:

wlimitowane, tj. świadczenia wykonane ponad limit określony w umowie z NFZ, obejmujące zarówno procedury ratujące życie, jak i nieratujące życia,

woraz nielimitowane, świadczone pacjentom w stanach nagłych, za które NFZ jest zobowiązany płacić niezależnie od stałej kwoty przewidzianej w umowie.

Jako trzecią, odrębną kategorię, należy wyodrębnić zabiegi medyczne wykonywane bez kontraktu, spełniające kryteria zawarte w art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 581), które obejmują świadczenia udzielone w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Do tych procedur zastosowanie ma szczególny przepis, tj. art. 19 ust. 4 ustawy. Zgodnie z nim podmiot medyczny, który nie zawarł umowy z funduszem, ma prawo do wynagrodzenia za świadczenie udzielone pacjentowi w stanie nagłym w niezbędnym zakresie. Wynagrodzenie to obejmuje uzasadnione koszty wykonanej procedury.

Natomiast w przypadku nadwykonań limitowanych brak jest bezpośredniego przepisu, który stanowiłby podstawę dochodzenia zapłaty od NFZ. W związku z tym lukę tę musiała uzupełnić praktyka orzecznicza sądów powszechnych oraz orzeczenia Sądu Najwyższego.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane