statystyki

Suplementujemy się na śmierć

autor: Klara Klinger, Patrycja Oto21.09.2015, 07:12; Aktualizacja: 21.09.2015, 07:59
Wiele osób nie ma pojęcia, jakich substancji im brakuje w organizmie

Wiele osób nie ma pojęcia, jakich substancji im brakuje w organizmieźródło: ShutterStock

W ciągu zaledwie pół roku wydaliśmy na różne produkty farmaceutyczne ponad 1,5 mld zł

Wydatki na reklamę suplementów i leków zwiększyły się z 1,4 mld w 2012 r. do 3,1 mld zł w 2014. Równolegle z tym rośnie spożycie tych, które można kupić bez recepty. W tym roku padł kolejny rekord: Polacy kupili najwięcej suplementów diety od lat. Wydali na nie tylko w pierwszej połowie tego roku 1,54 mld zł, kupując 94,5 mln opakowań. To o 10 mln więcej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku i 22 mln więcej w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. Tendencja ta utrzymuje się od lat.

Jak tłumaczył Michał Pilkiewicz z IMS Health, firmy analizującej wartość rynku leków, firmom o wiele łatwiej zarejestrować suplement niż lek OTC (bez recepty), nie wspominając o leku na receptę, który musi przejść bardzo dokładne kontrole. Suplement to środek spożywczy, więc podlega mniejszym restrykcjom.

Tymczasem według ekspertów suplementy to produkty, których przedawkowanie może szkodzić. – Większość lekarzy mówi głośno, że suplementy nic nie dają, a wręcz szkodzą. Ich zakup to więc wyrzucanie pieniędzy w błoto. Pomimo to odbiorcy dają się omamić – mówi prof. Zbigniew Fiałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków.

Profesor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Instytutu Żywności i Żywienia uważa, że ich zażywanie może mieć bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne. Jej zdaniem problemem jest przede wszystkim reklama, przy której nie ma prawie żadnych ograniczeń, bowiem dotyczy ona żywności (tak klasyfikowane są suplementy). – Reklamy zawierają nieprawdziwe informacje. Zaczynając choćby od tego, że pojawia się sugestia, iż chodzi o środki lecznicze – mówi ekspertka. I dodaje, że suplementy mogą jedynie uzupełniać niedobory w organizmie, nie mogą zawierać żadnych substancji leczących. – Czy te mające wspomóc potencję są skuteczne? To tak jakby zachęcać do zjedzenia talerza ostryg, dając nadzieję, że znikną problemy z erekcją – komentuje.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • schudłam 11 kg(2015-09-21 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    ja stosuję suplementy ale w formie płynnych koncentratów z ekstraktów ziół - dzięki detox-spalanie-odchudzanie z beatwell pl schudłam 11kg w 3 mce bez diety - bez tego suplementu nie uregulowałbym sobie przemiany materii, nie pozbyłabym się problemów z trawieniem.
    Suplementy dopiero w nadmiarze są niebezpieczne. Nie powinny zastępować zbilansowanej diety. W razie wątpliwości zawsze można (i należy) skorzystac z porady lekarza czy dietetyka

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane