statystyki

Pieklak: W programach lekowych potrzeba przyspieszenia

autor: Marcin Pieklak03.08.2017, 19:00
Należy rozważyć możliwość wprowadzenia odpowiedniej praktyki ze strony resortu zdrowia oraz NFZ, która umożliwiałaby przyspieszenie implementacji programów lekowych.

Należy rozważyć możliwość wprowadzenia odpowiedniej praktyki ze strony resortu zdrowia oraz NFZ, która umożliwiałaby przyspieszenie implementacji programów lekowych.źródło: ShutterStock

Programy lekowe stanowią coraz istotniejszą formę zapewnienia dostępu do terapii. Liczba chorych włączanych do nich, a także ponoszone przez NFZ wydatki na to leczenie rosną nieporównywalnie w stosunku do pozostałych dwóch kanałów dostępności leków (chemioterapii oraz dostępnych w aptece).

Przy tym w pewnych przypadkach ideę utworzenia programów lekowych należy ocenić pozytywnie, w innych te same leki są od wielu lat dostępne w innych państwach UE oraz EFTA w ramach refundacji otwartej (aptecznej), a tworzenie dla nich programów w Polsce jest podyktowane przede wszystkim ograniczonymi środkami na refundację.

Problemem jest okres potrzebny na implementację danego programu. W tym miejscu należy jasno wskazać, iż pacjentowi niezależnie od powyższego przysługuje prawo do świadczeń w ramach programu lekowego już od dnia wydania przez resort zdrowia obwieszczenia refundacyjnego.

Niestety w praktyce moment uruchomienia leczenia pozostaje odroczony w czasie. Od ogłoszenia obwieszczenia do zakontraktowania świadczeń w ramach nowo utworzonego programu lekowego przez szpitale mija zazwyczaj ok. 4–5 miesięcy. W przypadku włączenia nowej molekuły do istniejącego wcześniej programu wystarczy natomiast aneksowanie umowy zawartej uprzednio z NFZ, co zajmuje ok. 2 miesięcy.

Same programy opracowywane są przez ministra zdrowia, natomiast odpowiedzialnym za ich wdrażanie, realizację, finansowanie oraz kontrolę jest właśnie fundusz. Treść programu lekowego załączana jest do decyzji w sprawie objęcia danego leku refundacją, a także publikowana jako załącznik do wykazu refundacyjnego. Wspomniana treść jest o tyle istotna, że określa m.in. kryteria, jakie musi spełnić pacjent, aby móc być włączonym do leczenia w ramach danego programu.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane