statystyki

GIF będzie ścigał firmy za wykorzystywanie szoperów do kupowania leków w aptekach

autor: Jakub Styczyński11.07.2017, 09:41; Aktualizacja: 11.07.2017, 10:10
Czy On Demand podejmuje specjalne środki bezpieczeństwa w związku z transportem leków? Nie wiemy. Spółka nie udzieliła nam odpowiedzi na to pytanie.

Czy On Demand podejmuje specjalne środki bezpieczeństwa w związku z transportem leków? Nie wiemy. Spółka nie udzieliła nam odpowiedzi na to pytanie.źródło: ShutterStock

Platforma Szopi.pl uruchomiła w internecie usługę realizacji recept w aptekach przez specjalnego pośrednika. GIF uważa, że to nielegalne, i zamierza zgłosić sprawę do prokuratury

Firma On Demand sp. z o.o. umożliwia mieszkańcom Warszawy i Krakowa zamawianie przez internet zakupów z popularnych marketów i drogerii. Na początku czerwca uruchomiła nową usługę – zamawianie leków z apteki, także tych na receptę. Poprzez stronę internetową Szopi.pl klient umawia się z pracownikiem firmy (nazywanym szoperem) na odbiór recepty. Szoper jedzie z nią do apteki i wykupuje lek w imieniu pacjenta. Za usługę naliczana jest opłata 19,90 zł. Firma pobiera dodatkowo 5 proc. prowizji od ceny leków nierefundowanych.

Sprawdziliśmy działanie usługi. Okazało się, że zamówienie w internecie pracownika, który przyjedzie po receptę o wybranej godzinie, zajęło nam zaledwie dwie minuty.

To nielegalne

Niestety, opisany model sprzedaży trafił właśnie na celownik głównego inspektora farmaceutycznego. – Planujemy zgłoszenie sprawy do prokuratury – powiedział Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, niedługo po tym, jak wysłaliśmy do niego prośbę o opinię w sprawie działalności firmy On Demand. Urzędnicy uważają, że spółka nielegalnie wykonuje pośrednictwo w obrocie produktami leczniczymi, które reguluje art. 73a par. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.). Ustawa określa takie pośrednictwo jako działalność związaną z kupnem i sprzedażą produktów leczniczych, z wyłączeniem obrotu hurtowego, dostawy albo posiadania produktów leczniczych lub innych form władztwa nad produktami leczniczymi, polegającą na niezależnym prowadzeniu negocjacji na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Stanowisko GIF potwierdza adwokat Dominik Jędrzejko, partner w Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci sp. z o.o. – Opisywany podmiot nie dostarcza jedynie platformy, za której pośrednictwem dochodzi do świadczenia usług przez inne podmioty, ale sam przyjmuje upoważnienie i udziela go dalej (szoperowi), pobierając również prowizję – zauważa mec. Jędrzejko. Ekspert wyjaśnia, że samo przyjmowanie pełnomocnictwa i zakupienie w ten sposób produktów leczniczych w aptece nie budziłoby wątpliwości. W praktyce bardzo często leki dla osób starszych kupują przecież członkowie rodziny lub znajomi.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane