statystyki

ITD stanie się służbą mundurową. Zamiast likwidacji nowe przywileje i podwyżki

autor: Tomasz Żółciak25.02.2016, 07:57; Aktualizacja: 25.02.2016, 09:20
Alvin Gajadhur, szef GITD

Alvin Gajadhur, szef Inspekcji Transportu Drogowego. Wcześniej był jej rzecznikiemźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

- Inspekcja Transportu Drogowego stanie się służbą mundurową. Projekt ustawy leży już na biurku szefa resortu infrastruktury - informuje Alvin Gajadhur, szef Inspekcji Transportu Drogowego.

Reklama


Co czeka inspekcję? Pan współpracuje z ministrem infrastruktury i budownictwa nad projektem ustawy, która zakłada dalsze utrzymanie tej formacji. Z kolei pana były zwierzchnik Tomasz Połeć pomaga MSWiA w przygotowaniu konkurencyjnego projektu, który przewiduje likwidację ITD i przejście inspektorów w szeregi policji.

Realizujemy nasze ustawowe zadania. Inspektorzy ITD prowadzą kontrole ciężarówek i autobusów. Od ponad 13 lat naszym priorytetem jest kontrola ciężkiego transportu.

Ale co będzie, gdy wy pokażecie swój projekt, a chwilę później to samo zrobi MSWiA? Kuriozalna sytuacja.

Nie chcę komentować działań MSWiA. Jestem przekonany, że istniejąca od blisko 14 lat inspekcja jest formacją potrzebną. Nie wyobrażam sobie jej likwidacji. Podobnego zdania jest minister infrastruktury pan Andrzej Adamczyk. Inspekcja Transportu Drogowego jest oceniana jako najlepsza służba kontrolna w zakresie przewozów drogowych w Europie. Chcemy się rozwijać. Mamy zamiar kupić nowe mobilne stacje kontroli pojazdów, które będą eliminowały z naszych dróg niesprawne ciężarówki i autobusy. Staramy się o środki unijne na ten cel.

Jakie zmiany wprowadza projekt ustawy, który powstaje w resorcie infrastruktury?

Prace nad projektem dobiegają końca, chcemy go skonsultować m.in. z naszymi inspektorami. Istotną zmianą jest to, że proponujemy nową, odrębną ustawę dotyczącą wyłącznie Inspekcji Transportu Drogowego. Do tej pory byliśmy częścią ustawy o transporcie drogowym. W projekcie przewidujemy m.in. przekształcenie inspekcji w służbę mundurową.

Dlaczego?

Inspektorzy, będąc członkami służby cywilnej, nie mogą systematycznie pracować w weekendy, w święta czy w nocy. Oczywiście organizujemy pracę w ramach nagłych potrzeb, jednak patroli nocnych jest dużo mniej niż w ciągu dnia, a to skrzętnie wykorzystują np. nieuczciwi przewoźnicy. Jeśli przekształcimy się w służbę mundurową, tych problemów nie będzie. Ponadto naszym związkom zawodowym zależy na uzyskaniu przywilejów mundurowych, np. by móc wcześniej odejść na emeryturę – po 25 latach służby. Trudno bowiem oczekiwać, by 65-letni inspektor miał dalej prowadzić kontrole stanu technicznego ciężarówek. Kolejną zmianą byłaby reorganizacja struktury inspekcji, likwidująca pewien dualizm, czyli delegatury terenowe. Zostaną tylko wojewódzkie inspektoraty (WITD). Poza tym dziś 16 WITD finansowo podlega pod wojewodów. Chcemy wrócić do stanu z lat 2004–2006, kiedy to WITD podlegały bezpośrednio pod Głównego Inspektora. Dzięki temu cała formacja miałaby jeden wspólny budżet i bardziej przejrzysty system wynagrodzeń.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Reklama

Komentarze (16)

  • oserwator(2016-02-25 19:41) Zgłoś naruszenie 173

    Jeśli 65 latek może jeździć ciężarówką, pracować na budowie, operować ludzi, leczyć zwierzęta to i może przez cały dzień siedzieć w aucie i co jakiś czas skontrolować ciężarówkę

    Odpowiedz
  • kierowca(2016-02-25 16:46) Zgłoś naruszenie 115

    chyba ich popiep.....yło. No tak, 65 latek nie jest już w stanie kontrolować ciężarówek. żarty. jeżeli PIS to przyklepie to znika ze sceny politycznej.

    Odpowiedz
  • Gdzie leży granica absurdu?(2016-02-26 08:19) Zgłoś naruszenie 91

    To chyba jakiś żart? No to może murarzy ubierzmy w jakieś mundurki - będą służba mundurową. Przejdą sobie na emerytury w wieku 38 lat - bo im się pozalicza szkołę i rolnictwo. A pracują zdecydowanie ciężej, więc im się bardziej należy. Pielęgniarki - też mundurowa służba zdrowia. Straż leśna - też mundurowi. Ochroniarze - ci to dopiero służba mundurowa. Straż miejska.

    Odpowiedz
  • asd(2016-02-26 12:16) Zgłoś naruszenie 80

    MSW rozjedzie Was złotym czołgiem razem z tą żałosną ustawą

    Odpowiedz
  • ja(2016-02-26 08:30) Zgłoś naruszenie 82

    Nie w wieku 65, ale 50 po 25 latach pracy. Taksówkarzom też się należy, też dużo jeżdżą. Społeczeństwo zapłaci.

    Odpowiedz
  • Gdzie leży granica absurdu?(2016-02-26 08:19) Zgłoś naruszenie 61

    To chyba jakiś żart? No to może murarzy ubierzmy w jakieś mundurki - będą służba mundurową. Przejdą sobie na emerytury w wieku 38 lat - bo im się pozalicza szkołę i rolnictwo. A pracują zdecydowanie ciężej, więc im się bardziej należy. Pielęgniarki - też mundurowa służba zdrowia. Straż leśna - też mundurowi. Ochroniarze - ci to dopiero służba mundurowa. Straż miejska.

    Odpowiedz
  • Gdzie leży granica absurdu?(2016-02-26 08:19) Zgłoś naruszenie 53

    To chyba jakiś żart? No to może murarzy ubierzmy w jakieś mundurki - będą służba mundurową. Przejdą sobie na emerytury w wieku 38 lat - bo im się pozalicza szkołę i rolnictwo. A pracują zdecydowanie ciężej, więc im się bardziej należy. Pielęgniarki - też mundurowa służba zdrowia. Straż leśna - też mundurowi. Ochroniarze - ci to dopiero służba mundurowa. Straż miejska.

    Odpowiedz
  • zbyszko z kielc(2016-02-26 19:04) Zgłoś naruszenie 52

    Grand , granda kolejne lenie , wał konie którzy nic nie potrafią oprócz stękania i kasowania biednych . Rozwiązać towarzystwo leni od zaraz . Od kontroli drogowych jest policja !!!

    Odpowiedz
  • kris(2016-02-27 15:38) Zgłoś naruszenie 42

    Jestem inspektorem i jestem zadowolony z tych zmian. Do policji by mnie nie przyjęli bo sprawnością nie grzeszy a tak robię w firmie, dorabia sobie na boku pisząc pisma i doradzają firmom jak mają uciec od odpowiedzialności a teraz jeszcze założyłem sobie firmę na żonę i żyć nie umierać. Nie zmienię nigdy tej firmy

    Odpowiedz
  • olo(2016-02-26 13:41) Zgłoś naruszenie 41

    Ciekawy jestem jak zrobią to prawnie skoro funkcjonariuszom przyjetym po 99 roku nie zaliczyli lat z cywila do lat w mundurze i to jak postąpią z ludżmi z ITD raczej im lat z cywila nie zalicza ale jezeli im zalicza to bedą musieli zaliczyc pozostałym funkcjonariuszom a w tedy duża cześć bedzie mogła odejść na emeryturę i wtedy bedzie duzy problem bedą straszne braki

    Odpowiedz
  • Bracia z WITD(2016-02-29 16:42) Zgłoś naruszenie 40

    Tak naprawdę projekt ustawy zaproponowanej przez GITD ma na celu zachowanie przez kierujących GITD oraz WITD stołeczków i to za całkiem niezłą kasę. Przewoźników, kierowców oraz dokonujących kontroli na drodze inspektorów mają w głębokim poważaniu czyli w czarnej d.... . Obstawili stołeczki skorumpowanymi kolesiami. Robią przekręty w imię walki z nieuczciwą konkurencją.

    Odpowiedz
  • Gdzie leży granica absurdu?(2016-02-26 08:19) Zgłoś naruszenie 30

    To chyba jakiś żart? No to może murarzy ubierzmy w jakieś mundurki - będą służba mundurową. Przejdą sobie na emerytury w wieku 38 lat - bo im się pozalicza szkołę i rolnictwo. A pracują zdecydowanie ciężej, więc im się bardziej należy. Pielęgniarki - też mundurowa służba zdrowia. Straż leśna - też mundurowi. Ochroniarze - ci to dopiero służba mundurowa. Straż miejska.

    Odpowiedz
  • lolo(2016-02-29 21:37) Zgłoś naruszenie 30

    a ten co wywozi drzewo w lesie moze jebac do 65?

    Odpowiedz
  • przeciwnik(2016-10-24 15:47) Zgłoś naruszenie 10

    Oni powinni pracować jak cywile , przecież nie mają w pracy żadnych zagrożeń, chyba że sierota wpadnie pod samochód....

    Odpowiedz
  • gość(2016-08-26 06:29) Zgłoś naruszenie 00

    myśle ze pchają się tam osobniki które nie nadają się do niczego konkrętnego uczciwy człowiek reprezentuje jakieś rzemiosło

    Odpowiedz
  • mundur(2017-02-04 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    mam pewien pomysł niech ci co pracowali w służbach mundurowych mają ten okres służby wliczany do powszechnego systemu czyli to co wypracował po np 15 latach czyli otrzymał najniższą emeryture z Policji, jest dodawane do pensji w cywilu a nie w formie emerytury. Problem młodych emerytów będzie rozwiązany przecież wiadomo że oni i tak dorabiają na emeryturach to poco emerytura,? niech pracują dalej w cywilu z bonifikatą za służbę na rzecz Państwa.

    Odpowiedz