statystyki

Menedżer zapłaci kary za błędy kierowców: Kara 5000 zł, a nawet utrata uprawnień do wykonywania zawodu

autor: Jakub Styczyński10.10.2017, 09:29; Aktualizacja: 10.10.2017, 09:44
Zarządzający transportem w przedsiębiorstwie może utracić prawo wykonywania zawodu na rok.

Zarządzający transportem w przedsiębiorstwie może utracić prawo wykonywania zawodu na rok.źródło: ShutterStock

Nawet 5 tys. zł grzywny podczas jednej kontroli – taka sankcja może grozić osobie zarządzającej w firmie transportowej. I to także za przewinienia popełnione przez podległych pracowników.

Jeżeli Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wdroży projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (obecnie na etapie opiniowania), to osoby zarządzające przedsiębiorstwem lub zarządzające transportem w firmie będą musiały mieć się na baczności. Zgodnie z proponowanym art. 92a menedżerom grozić będzie bowiem administracyjna kara pieniężna od 200 do 2000 zł za każde naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym. I to nie tylko zawinione w sposób bezpośredni. Sankcji może podlegać samo dopuszczenie przez przełożonego do powstania naruszeń dokonanych przez kierowców. Co prawda przewidziano limit łącznych kar. Gdy podczas jednej kontroli stwierdzonych zostanie kilka naruszeń, kara będzie mogła wynieść maksymalnie 5000 zł. Ale to marne pocieszenie, zważywszy na to, że można stracić uprawnienia.

– Jeśli liczba naruszeń i ich skala będą duże, to organ nadzoru może wszcząć postępowanie w sprawie utraty dobrej reputacji. A to skutkować może brakiem możliwości świadczenia pracy w charakterze zarządzającego transportem przez rok – podkreśla Piotr Mikiel, radca prawny, zastępca dyrektora departamentu transportu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Proponowanej regulacji stanowczo sprzeciwia się społeczna Komisja Trójstronna ds. Transportu Drogowego. Jej zdaniem rozwiązania zawarte w projekcie godzą w prawa pracowników sektora transportowego. Dotychczas sankcje na menedżerów w firmie transportowej nakładane były na podstawie kodeksu wykroczeń. Do nałożenia grzywny mogło dojść wyłącznie wtedy, gdy stwierdzono winę konkretnej osoby, w przeciwnym razie postępowanie było umarzane. Projekt zakłada, że nakładanie kar odbywać się będzie w trybie administracyjnym, na zasadach winy obiektywnej, a zatem w praktyce – jak twierdzą przedstawiciele branży – z automatu. – W tym postępowaniu nie bada się bowiem winy osoby obwinionej, wystarczy stwierdzenie faktu naruszenia prawa, aby nałożyć sankcję administracyjną – podkreśla Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. – W konsekwencji menedżer może zostać ukarany karą pieniężną nawet wtedy, gdy nie miał jakiegokolwiek wpływu na powstanie naruszenia – dodaje. Jego zdaniem projektowana regulacja będzie zatem dużo bardziej restrykcyjna niż np. w Niemczech, gdzie urzędnicy w przypadku jakichkolwiek uchybień każdorazowo badają, kto jest za nie bezpośrednio odpowiedzialny.

Co na to resort infrastruktury? Wyjaśnia, że zmiana art. 92a umotywowana jest chęcią osiągnięcia skuteczniejszego efektu prewencyjnego i zapobiegania naruszaniu przepisów prawa przez osoby zarządzające przedsiębiorstwem lub transportem w firmie. Jednocześnie prowadziłaby do równego potraktowania podmiotów krajowych i zagranicznych poprzez urealnienie możliwości prowadzenia kontroli i ściągania należności z podmiotów zagranicznych.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • ubu(2017-10-10 14:00) Zgłoś naruszenie 40

  Biurwa ma się coraz lepiej.

  Odpowiedz
 • Oleg (2017-10-12 21:27) Zgłoś naruszenie 31

  Co jeszcze nasze Państwo może dać obywatelu jak nie karę ? Mam pytanie co Państwo oraz osoby którzy pilnują takiego niby prawa zrobili oby te prawo było możliwe do wykonania ?

  Odpowiedz
 • Arina Ruban(2017-10-10 14:19) Zgłoś naruszenie 20

  Znam innej firmy świadczącej kompleks usług transportowych https://tmmexpress.pl/

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2017-10-13 09:05) Zgłoś naruszenie 20

  To ja proponuję kary od 10tyś. zł aż do utraty prawa wykonywania zawodu dla radców prawnych których klienci nie zrozumieli porady i ponieśli straty z tego tytułu.

  Odpowiedz
 • Miś Coralgol(2017-10-10 16:26) Zgłoś naruszenie 25

  Bardzo dobry pomysł -pracodawca ma dbać aby kierowcy nie byli mobilizowani do jazdy na czas!i niezgodnie z przepisami. .Kwoty tylko małe ,wszak w wielkiej firmie to jak z Hanką ,za drobne kary to Komisji sie nie przedstawi a i to zapłacą inni.

  Odpowiedz
 • Big fff(2017-10-12 15:29) Zgłoś naruszenie 02

  Co to jest 5000 zł.? 50tyś to by ich nauczyło!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie