statystyki

Łatwiejsze wykrywanie manipulacji tachografem

autor: Piotr Szymaniak19.04.2017, 16:00
By zwiększyć wiarygodność warsztatów i ograniczyć ryzyko popełnia przez nie oszustw i manipulacji tachografami, rząd zamierza wprowadzić obowiązkowe, cykliczne szkolenia dla pracowników takich placówek.

By zwiększyć wiarygodność warsztatów i ograniczyć ryzyko popełnia przez nie oszustw i manipulacji tachografami, rząd zamierza wprowadzić obowiązkowe, cykliczne szkolenia dla pracowników takich placówek.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce uszczelnić system kontroli nad urządzeniami rejestrującymi czas pracy kierowców. Nowa ustawa o tachografach cyfrowych przewiduje m.in. zakaz instalowania tych urządzeń w warsztatach powiązanych z przewoźnikami, a także zakaz sprzedawania, a nawet reklamowania sprzętu służącego do manipulacji ich działaniem.

By zwiększyć wiarygodność warsztatów i ograniczyć ryzyko popełnia przez nie oszustw i manipulacji tachografami, rząd zamierza wprowadzić obowiązkowe, cykliczne szkolenia dla pracowników takich placówek. Poza tym warsztaty zajmujące się instalacją i przeglądami będą musiały spełnić warunek nieposzlakowanej reputacji. Jednym z kryteriów jest wymóg – wobec osoby reprezentującej dany podmiot – niekaralności za określone przestępstwa.

Co więcej, by zapobiec konfliktowi interesów, podmioty prowadzące warsztaty, w których instalowane są tachografy, nie będą mogły być powiązane z przewoźnikami. Do tej pory takie ograniczenie dotyczyło tylko urządzeń cyfrowych. Teraz serwisowaniem i instalowaniem żadnego rodzaju tachografów nie będą mogły się zajmować np. warsztaty PKS.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie