statystyki

PolRegio i spółki PKS zaoferują wspólny bilet

autor: Konrad Majszyk11.01.2017, 08:07; Aktualizacja: 11.01.2017, 08:19
W Polsce pasażerów wozi 12 spółek kolejowych, z których każdy ma własny system dystrybucji i taryfę. W Wielkiej Brytanii jest 23 przewoźników, ale pasażer kupuje jeden bilet na trasę, a przewoźnicy rozliczają się potem między sobą.

W Polsce pasażerów wozi 12 spółek kolejowych, z których każdy ma własny system dystrybucji i taryfę. W Wielkiej Brytanii jest 23 przewoźników, ale pasażer kupuje jeden bilet na trasę, a przewoźnicy rozliczają się potem między sobą.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeden system rezerwacyjny, łatwość wyszukiwania połączeń do mniejszych miast i atrakcyjniejsza cena – tym zintegrowani przewoźnicy chcą przyciągnąć klientów.

Przewozy Regionalne to największy przewoźnik kolejowy w Polsce. Od kilku dni nazywa się PolRegio, a jutro zaprezentuje 54 mln zł zysku netto za 2016 r. (od lat po raz pierwszy na plusie). Jak dowiedział się DGP, tego samego dnia podpisze porozumienie w sprawie zintegrowanego biletu z siedmioma spółkami PKS z różnych regionów Polski. To umożliwi lepsze połączenia np. miast wojewódzkich z powiatowymi. I wpisuje się w strategię wzmacniania Polski lokalnej lansowaną przez PiS.

– Transport publiczny ma się dobrze głównie w aglomeracjach. W Polsce powiatowej sytuacja jest znacznie gorsza – ocenia Jakub Majewski, prezes Fundacji Pro Kolej. – Integracja różnych rodzajów transportów to droga do zwiększenia szans gospodarczych dla peryferiów – dodaje.

– Współpraca z pekaesami zacznie się od koordynacji rozkładów jazdy, czyli dopasowania do siebie godzin kursowania pociągów i autobusów. A docelowo stworzymy wspólną taryfę biletową – zapowiada Krzysztof Mamiński, prezes PolRegio.

Korzyść dla pasażera będzie taka, że za połączenie z przesiadką zapłaci przez internet w jednym miejscu (bez przeklikiwania się przez strony przewoźników). I prawdopodobnie mniej niż za dwa oddzielne bilety.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie