statystyki

NSA: Trudniej obronić się przed zwrotem środków z UE

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.12.2016, 17:00
Zarząd województwa, ponownie wydając decyzje, musi ją wyczerpująco uzasadnić

Zarząd województwa, ponownie wydając decyzje, musi ją wyczerpująco uzasadnićźródło: ShutterStock

To zarząd województwa, a nie samorządowe kolegium odwoławcze, ma rozpatrywać wnioski o ponowne rozpatrzenie spraw, które dotyczą zwrotu pieniędzy z funduszy unijnych – wynika z uchwały NSA.

Zagadnienie, którym zajmował się sąd, dotyczyło beneficjentów funduszy unijnych, którzy zostali zobowiązani do zwrotu otrzymanych pieniędzy, np. z powodu wykorzystania ich niezgodnie z przeznaczeniem, naruszenia procedur czy pobrania w nadmiernej wysokości. Mogą oni składać wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy. Z tym, że trafiają one do zarządów województw, czyli tych samych instytucji, które podjęły pierwszą decyzję nakazującą zwrot przyznanych funduszy. I tu zaczyna się problem. Obecnie prezentowane są dwie różne linie orzecznicze.

Zgodnie z jedną z nich z ponownego rozpatrywania wniosku powinny być wyłączone te osoby, które podejmowały pierwszą decyzję. W ich przypadku ma bowiem zastosowanie art. 24 par. 1 pkt 5 w związku z art. 27 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.). W praktyce jednak wyłączenie członka zarządu województwa jest niemożliwe, bo w jego skład wchodzi pięć osób, a decyzje muszą być podejmowane przez co najmniej trzy. W takiej sytuacji zarząd nie może wydać rozstrzygnięcia, więc sprawa powinna trafić do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane