statystyki

Poradnia samorządowa z 30 marca 2016 r.

30.03.2016, 09:28; Aktualizacja: 30.03.2016, 11:06

Czy można uzupełnić analizę? W jakim przypadku wolno się odnieść do dalszej działki? Kiedy parcele objęte planem mogą stanowić punkt odniesienia? Jaka wielkość obszaru do analizy?

● W gminie został złożony wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Przeprowadzono analizę urbanistyczną, z której wynika, że pozytywna decyzja nie może zostać wydana. Czy w takim wypadku burmistrz gminy musi zawsze wydać decyzję odmawiającą ustalenia warunków zabudowy?

Nie. Burmistrz może zlecić uzupełnienie analizy lub też skorzystać z innej. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że za decyzję o warunkach zabudowy odpowiada organ wykonawczy gminy. Natomiast analiza urbanistyczna stanowi ważny, ale jednak przede wszystkim dowód w sprawie. Ponadto architekt lub urbanista sporządza projekt decyzji – niewiążący jednak dla organu gminnego. Tak więc to nie urbanista ani architekt odpowiadają za wydanie decyzji, tylko burmistrz. W tym kontekście wydają się nieuzasadnione tłumaczenia przedstawicieli organu wykonawczego gminy wobec inwestora na zasadzie „chcielibyśmy wydać pozytywną decyzję, ale architekt nam nie pozwala”. Znaczna techniczna rola urbanisty czy architekta nie może bowiem wyłączać odpowiedzialności organu odpowiedzialnego za wydanie decyzji.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane